SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Ścinanie zakrętów jest zgubne! Kierowcy nagminnie wyjeżdżają na sąsiedni pas ruchu

Ścinanie zakrętów jest zgubne! Kierowcy nagminnie wyjeżdżają na sąsiedni pas ruchu

26.01.2015, godz. 14:51
jazda w zakręcie
foto: Renault

Kierowcy notorycznie łamią przepis obowiązku jazdy wyznaczonym torem. Ścinanie zakrętów prowadzi do wjeżdżania na sąsiedni pas ruchu, prowadząc do niebezpiecznych sytuacji. Na dodatek im ostrzejszy zakręt i większa prędkość, tym trudniej utrzymać właściwy tor jazdy.

Utrzymanie pojazdu na swoim pasie ruchu i dostosowanie prędkości do zakrętu, to jedna z podstawowych zasad ruchu drogowego.

Rajdowo na zakręcie

Nieodpowiedzialny kierowca wykorzysta każdą okazję, żeby zaoszczędzić kilka sekund z podróży, nawet jeśli ma świadomość, że manewry, które wykonuje są niebezpieczne i zagrażają zarówno jemu samemu, jak i innym uczestnikom ruchu. Wyjątkowo niebezpieczne jest pokonywanie zakrętów z dużą prędkością, co skutkuje bardzo często ich ścinaniem i wyjeżdżaniem poza swój pas ruchu.

Przeczytaj też: Zestaw naprawczy koła - hit czy kit?

- Nawet jeśli na drodze nie ma namalowanych linii, pamiętajmy aby zawsze trzymać się jak najbliżej prawej krawędzi jezdni – mówi Zbigniew Weseli ze Szkoły Jazdy Renault. – Kiedy zbliżamy się do zakrętu, zwolnijmy i nie dopuszczajmy do sytuacji, w której nasze auto traci przyczepność, a my jesteśmy zmuszeni wjechać na sąsiedni pas – dodaje.

Ryzyko zderzenia

Wyjątkowo niebezpieczne jest ścinanie zakrętów w lewo, ponieważ wtedy zwłaszcza przy gorszej widoczności ryzykujemy spotkanie z samochodem, motocyklistą czy rowerzystą jadącym z naprzeciwka. Dlatego w szczególności podczas jazdy po mieście, nasz tor jazdy powinien prowadzić tylko linią nie zacieśniającą zakrętu. W innym wypadku, z naprzeciwka może nam wyjechać pojazd, który jadąc zgodnie z przepisami swoim pasem ruchu, będzie zmuszony w pośpiechu ustąpić nam miejsca, co może skończyć się straceniem kontroli nad pojazdem.

Sprawdź: Lepsze są opony sezonowe czy całoroczne? Dla kogo dobre są wielosezonówki

Uniknięcie kolizji

Jeśli chcemy uniknąć zderzenia z kierowcą, który nie trzymając się swojego pasa ścina zakręt, powinniśmy przede wszystkim jechać szerokim łukiem jak najbliżej zewnętrznej strony jezdni. Dzięki temu zachowujemy nie tylko stosunkowo bezpieczną odległość, ale przede wszystkim jesteśmy widoczni dla samochodu z naprzeciwka, który widząc nas, być może zwolni przed pokonywaniem zakrętu i nie będzie próbował pokonać go z dużą prędkością. Najczęściej kierowcy ścinają zakręty na drogach o małym natężeniu ruchu, dlatego właśnie tam starajmy się być szczególnie uważni.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Szkoła Jazdy Renault zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: