SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Odblaski pozostają obowiązkowe

Odblaski pozostają obowiązkowe

29.07.2013, godz. 16:33
odblask, światła odblaskowe
foto:

Konieczność noszenia świateł odblaskowych to wciąż kontrowersyjny pomysł na poprawę bezpieczeństwa drogowego. Idea ta ma swoich zwolenników i przeciwników, jednak wszystko wskazuje na to, że mały, błyszczący plastikowy element może uratować życie. Dostrzegli to również polscy posłowie, którzy uchwalili odpowiednie przepisy, mające zmniejszyć ilość poszkodowanych na drogach.

W piątkowym głosowaniu (26.07.2013) Sejm odrzucił dwie poprawki zaproponowane przez Senat, który opowiadał się za zniesieniem obowiązku noszenia świateł odblaskowych przez osoby poruszając się po zmroku poza terenem zabudowanym. Posłowie zaakceptowali tylko poprawkę mówiącą o tym, by nowe przepisy weszły w życie po 12 miesiącach, a nie jak proponowano wcześniej, po 3 miesiącach od ogłoszenia. Teraz projekt nowelizacji prawa o ruchu drogowym trafi do rąk prezydenta.

>>> Prawo jazdy: dwa lata okresu próbnego dla świeżo upieczonych kierowców <<<

Przypomnijmy - w czerwcu 2013 posłowie uchwalili przepisy nakazujące pieszym obowiązkowe noszenie odblasków podczas poruszania się po zmierzchu po drogach poza terenem zabudowanym. Bez świateł odblaskowych będzie można chodzić po zmierzchu tylko po chodniku, w strefie zamieszkania oraz po drogach przeznaczonych wyłącznie dla pieszych.

Policjanci apelują o noszenie odblasków, ponieważ pieszy poruszający się po nieoświetlonej drodze jest niewidoczny - taka osoba zostanie zauważona dopiero z odległości 20 metrów, natomiast dzięki światłom odblaskowym zasięg ten wynosi już ponad 150 m. To bardzo duża różnica, która może zaważyć na naszym życiu.

Obowiązek noszenia odblasków dotyczy obecnie tylko dzieci do 15 roku życia.

autor: Łukasz Kuźmiuk zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: