SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady SERWIS KLIMATYZACJI: Ile kosztuje, jak zrobić, na czym polega przegląd klimatyzacji

SERWIS KLIMATYZACJI: Ile kosztuje, jak zrobić, na czym polega przegląd klimatyzacji

10.05.2013, godz. 13:29
Citroen C4
foto:

Klimatyzacja w samochodach przestała już być luksusowym dodatkiem. Coraz więcej pojazdów posiada seryjnie montowaną klimę, dzięki czemu możemy w upalne dni rozkoszować się orzeźwiającym podmuchem zimnego powietrza, tłoczonego przez dysze nawiewowe do wnętrza pojazdu. O klimatyzację trzeba jednak dbać, by sprawnie działała z nadejściem cieplejszych dni.

Teraz, kiedy na dworze robi się coraz cieplej, należy przypomnieć sobie o klimatyzacji. Niestety często na okres zimowy często zapominamy o używaniu klimy, co jest błędem. O tym układzie należy pamiętać przez cały rok.

Wybierz model i jedź! Lancia! Zamów jazdę próbną!

Choćby tylko z tego powodu, że różne mechanizmy czy całe urządzenia pozostawione na dłuższy okres w spoczynku, po ponownym uruchomieniu często zaczynają szwankować. W skład czynnika chłodzącego wypełniającego układ wchodzą specjalne środki smarne i konserwujące.

Należy używać klimatyzacji zimą

Jeśli klima długo nie jest uruchamiana, to smarne dodatki mogą się wytrącać z płynu i przestać spełniać swoją funkcję. W rezultacie proces starzenia gumowych uszczelnień w układzie klimatyzacji przybiera na sile. Stąd już tylko krok do pojawienia się nieszczelności, przez które czynnik chłodzący może wydostać się na zewnątrz. Warto więc co jakiś czas włączyć klimatyzację, nawet jeśli zewnętrzna temperatura nie zachęca do schłodzenia wnętrza auta. Według fachowców należy to robić przynajmniej co dwa tygodnie i pozwolić jej popracować przez kilka dobrych minut. Nie zawsze to jednak będzie możliwe, bo przy bardzo niskich temperaturach klimatyzacja się nie uruchomi, ponieważ z reguły tak właśnie jest zaprogramowana.

>>> Jak korzystać z klimatyzacji. Jazda z klimą BARDZIEJ OSZCZĘDNA niż z otwartymi szybami <<<

Kiedy i gdzie robić przegląd klimatyzacji

Prawidłowa eksploatacja układu klimatyzacji wymaga, aby przynajmniej raz w roku poddać go okresowemu przeglądowi. Rutynowego przeglądu klimatyzacji samochodowej wcale nie należy robić koniecznie przed letnim sezonem. Zabieg ten można wykonać już wiosną, zanim nadejdą upały. Samochód należy oddać do specjalistycznego warsztatu, zajmującego się układami chłodzącymi. Tam zostanie zbadany stan sprężarki, skuteczność chłodzenia układu, sprawdzony zostanie też przede wszystkim poziom ilości czynnika chłodzącego. Gdy w warsztacie specjaliści stwierdzą zagrzybienie w układzie, fachowo je usuną. Wszelkie usterki i nieszczelności zostaną zreperowane, a w przypadku stwierdzenia poważnego uszkodzenia kompresora, mechanicy go wymienią.

Ile kosztuje kompletny serwis klimatyzacji

Jeśli o klimie będziemy pamiętać przez cały rok, to jej przegląd możemy zaplanować tuż po ustąpieniu zimy. Wtedy na pewno nie będzie kolejek w warsztacie, a przy tym może być sporo taniej. Ceny serwisu klimy są zróżnicowane. Za kompletny przegląd zapłacimy jednak zawsze ponad 100 zł.

Stacje ASO - koszt 200/300zł

Niezależny serwis - koszt 120/160 zł

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: