SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Skontroluj stan szyb w aucie przed nadejściem mrozów

Skontroluj stan szyb w aucie przed nadejściem mrozów

22.11.2012, godz. 11:00
naprawa szyby samochodowej
foto: NordGlass

Kiedy temperatura powietrza zaczyna stale utrzymywać się poniżej 7 st. C, przygotowanie pojazdu do okresu jesienno-zimowego staje się niezbędne. Solidny przegląd powinien obejmować nie tylko podstawowe części samochodu, czy ogumienie, ale również szyby i wycieraczki. Zły stan tych elementów wpływa na pogorszenie widoczności, co znacznie utrudnia jazdę.

Kierowcy przed nadejściem zimy zwykle skupiają się na kilku podstawowych elementach: wymieniają ogumienie, kontrolują instalację zapłonową wraz ze stanem akumulatora, czy sprawdzają poziom płynów w układach: chłodniczym, hamulcowym i w zbiorniczku spryskiwaczy szyb. Na takiej liście przygotowań pojazdu do trudnych warunków pogodowych, musi znaleźć się także punkt odnoszący się do szyb oraz stanu wycieraczek.

Zadbaj o dobry stan wycieraczek szyb

– Zużyte pióra wycieraczek nie zbierają z szyb brudu, deszczu czy śniegu. Doprowadza to często do ograniczenia widoczności, a wieczorami może powodować zjawisko "lśnienia". Z tego względu obowiązkiem każdego kierowcy przed zimą powinna być wymiana zużytych wycieraczek na nowe. Należy również pamiętać o uzupełnieniu zbiornika płynem do spryskiwaczy dostosowanym do zakresu temperatur panujących na dworze – radzi Sebastian Mikulski z firmy NordGlass. – W okresie zimowym, kiedy rano szyby pokryte są lodem, a pióra wycieraczek przymarznięte, pamiętajmy, by nie usuwać szronu i lodu poprzez włączenie wycieraczek. Może to doprowadzić do uszkodzenia piór wycieraczek oraz układu elektromechanicznego, odpowiadającego za ich prawidłową pracę – dodaje ekspert.

Napraw odpryski w szkle zanim dojdzie do pęknięcia

W okresie zimowym, kiedy drogi posypywane są solą lub piaskiem rośnie ryzyko trwałego uszkodzenia szyb w samochodzie. Jeżeli na szybie pojawią się niewielkie pęknięcia czy odpryski, lepiej zawczasu dokonać naprawy w profesjonalnym serwisie. Pozostawienie nawet drobnego uszkodzenia bez naprawy grozi jego powiększeniem, które z kolei może doprowadzić do mandatu, zatrzymania dowodu rejestracyjnego oraz poniesienia wysokich kosztów związanych z wymianą szyby. Niewielkie odpryski, poprzez różnicę temperatur powstającą  m.in. w trakcie wychłodzenia i gwałtownego ogrzewania auta, mogą przerodzić się w pęknięcia, które są niemożliwe do naprawienia.

"Niewidzialna wycieraczka"

W zimie można ułatwić sobie odśnieżanie auta oraz sprawić, by topniejący śnieg mniej przywierał do szyby.Przykładowo w serwisie NordGlass można zamówić usługę naniesienia powłoki hydrofobowej (tak zwana niewidzialna wycieraczka). Zabieg hydrofobizacji ekstremalnie zmniejsza przyczepność brudu, cząstek wody, śniegu oraz lodu do szyb naszego samochodu. – Hydrofobizacja sprawia, że podczas jazdy już z prędkością 60-70 km/h woda jest samoczynnie usuwana z powierzchni szyby. Zastosowana powłoka hydrofobowa zmniejsza o 70% przyczepność zabrudzeń, poprawia jakość pola widzenia, ułatwiając także odśnieżanie, co jest szczególnie istotne zimą – mówi Sebastian Mikulski z NordGlass.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: