SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Spaliny samochodowe: dlaczego mogą zabić, jak uniknąć zatrucia spalinami

Spaliny samochodowe: dlaczego mogą zabić, jak uniknąć zatrucia spalinami

02.12.2014, godz. 14:02
wydech, spaliny, układ wydechowy
foto: zdjęcia własne

Ostatnimi czasy głośną jest sprawa tragedii młodych osób, które chcąc się ogrzać w zamkniętym garażu, uruchomiły silnik samochodu i zatruły się spalinami. Dlaczego spaliny potrafią zabić? Wyjaśniamy, co trującego znajduje się w spalinach i dlaczego mogą doprowadzić do śmierci człowieka.

Do tragedii młodych ludzi doszło w Biebrzy. Nastolatkowie chcąc ogrzać się wsiedli do samochodu w zamkniętym garażu. Po uruchomieniu silnika w ciągu kilku minut spaliny dostały się do wnętrza, przez co doszło do zatrucia. Życie straciły dwie młode dziewczyny, trzecia walczy o życie. W wyniku tej tragedii zobaczmy, co trującego znajduje się w spalinach, jakie mogą być pierwsze objawy zatrucia i co należy robić, żeby uniknąć takiej tragedii.

Szkodliwe spaliny

Współczesne samochody są coraz bardziej ekologiczne, ale każdy wytwarza niebezpieczne związki. Głównymi składnikami spalin, które powstają w procesie spalania paliwa są m.in.: dwutlenek węgla CO2, woda H2O, trójtlenek siarki SO3, węglowodory, tlenek węgla CO, sadza, tlenek siarki. Część z nich (tlenek węgla, tlenki azotu, tlenki siarki, ołów) mogą być szkodliwe dla ludzi.

Zobacz też: Zagazowali się w kilka minut! Paulina i Martyna nie miały szans na przeżycie. To cud, że Daniel i Weronika żyją!

Najgroźniejszym z nich jest tlenek węgla, jako bezbarwny i bezwonny gaz. Jeśli wdychany jest przez dłuższy czas łączy się z hemoglobiną, przez co może doprowadzić do zakłócenia procesu oddychania. W ten sposób może dojść do zgonu. Równie niebezpieczne są węglowodory, rozpuszczające się w tłuszczach oraz tlenki azotu, które w niewielkich ilościach podrażniają drogi oddechowe, a w dużych ilościach prowadzą do śmiertelnego zatrucia.

Jak się nie zatruć

Jak się bronić przed zatruciem? Przede wszystkim przy pracujących silnikach kategorycznie nie można zamykać dopływu świeżego powietrza! W garażach można stosować specjalne rury, które przechwytują spaliny i wypuszczają je na zewnątrz. Kiedy już poczujemy się gorzej trzeba natychmiastowo wyjść na świeże powietrze. W skrajnych przypadkach zawrotów głowy, osłabienia organizmu czy drętwienia kończyn należy koniecznie udać się do lekarza lub telefonować po pogotowie, z dokładną informacją co robiliśmy.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Marek Adamowicz zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: