SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Sprawdź w internecie historię swojego ubezpieczenia OC

Sprawdź w internecie historię swojego ubezpieczenia OC

10.12.2015, godz. 23:54
dokumenty, ubezpieczenie, dowód rejestracyjny
dowód rejestracyjny foto: policja.pl

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) uruchomił nową funkcję na swojej stronie internetowej. Od teraz możliwe jest sprawdzenie online historii ubezpieczenia OC pojazdu - w tym również daty ważności jego aktualnej polisy.

Dzięki nowej opcji na stronie UFG każdy właściciel auta, motocykla czy ciągnika – po zalogowaniu na www.ufg.pl – może mieć dostęp do informacji o swoich polisach z ostatnich lat oraz wypłaconych z nich odszkodowaniach. Ponadto na stronie UFG od kilku lat dostępny jest elektroniczny formularz powalający – każdej osobie np. poszkodowanej w wypadku drogowym - uzyskać informacje czy i gdzie ubezpieczony jest dany pojazd w zakresie OC, w danym dniu.

- Dzięki budowanej od ponad dziesięciu lat bazie Ośrodka Informacji UFG i wzbogaceniu jej obecnie o tę nową funkcjonalność – przesunięcie w czasie uruchomienia bazy CEPiK nie spowoduje żadnych utrudnień w dostępnie do informacji o polisach komunikacyjnych - ani posiadaczom pojazdów ani osobom poszkodowanym w wypadkach drogowych – mówi Zdzisława Cwalińska-Weychert, wiceprezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Zobacz również: CEPiK 2.0 wystartuje dopiero w styczniu 2017 roku

W szczególności informacja o przebiegu ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu zawiera następujące dane: numer polisy, nazwa firmy ubezpieczeniowej, marka pojazdu, jego numer rejestracyjny, okres ważności polisy oraz liczba szkód. Informacje te podawane są dla każdej polisy OC za ostatnie pięć lat. Dane przekazywane przez UFG pochodzą z Ośrodka Informacji Funduszu, który zgodnie z obowiązującymi przepisami – gromadzi dane o polisach komunikacyjnych wystawionych przez wszystkich ubezpieczycieli działających w Polsce. W szczególności ta ogólnopolska baza polis komunikacyjnych OC i AC zawiera blisko 300 mln rekordów o: polisach, zgłoszonych i wypłaconych odszkodowaniach z tych polis; również w latach poprzednich. Ubezpieczyciele komunikacyjni powszechnie wykorzystują bazę do oceny ryzyka potencjalnego klienta oraz wyliczania wysokości składki za OC i AC, w zależności od jego historii ubezpieczenia (m.in. liczby wypadków).

Zobacz również: Fotoradarowy rekordzista! Ma 229 zdjęć i to z zasłoniętą twarzą i środkowym palcem

Do zadań UFG należy również : wypłata odszkodowań dla osób poszkodowanych w wypadkach drogowych, gdy sprawca kolizji nie miał polisy OC lub uciekł z miejsca zdarzenia, a także kontrola posiadania OC i egzekwowanie kar za jego brak.

Nowa funkcjonalność została sfinansowana ze środków Unii Europejskiej.

autor: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: