SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Stłuczki w świątecznym okresie to norma. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak ubiegać się o odszkodowanie?

Stłuczki w świątecznym okresie to norma. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak ubiegać się o odszkodowanie?

15.12.2015, godz. 14:44
stłuczka, wypadek, kolizja
foto: Super Express

Okres Bożego Narodzenia powinien należeć do spokojnego czasu, ale nie zawsze udaje się uniknąć przykrych sytuacji. Kolizje drogowe, przytrafiające się w wyniku wzmożonego ruchu na drogach, potrafią skutecznie popsuć humor. Według policyjnych statystyk, w zeszłym roku to właśnie w grudniu doszło do największej ilości stłuczek. W porównaniu chociażby z listopadem, było ich więcej aż o 5 483. Co zrobić, gdy przydarzy nam się stłuczka w okresie świątecznym? Jak ubiegać się o odszkodowanie?

Gdy dojdzie do stłuczki, przede wszystkim najważniejsze jest zachowanie spokoju. Niepotrzebne nerwy nie pozwolą na szybkie i rzetelne załatwienie potrzebnych spraw. Jeśli stan techniczny uszkodzonych na to pozwala, powinno się usunąć auta i ich części z drogi, aby nie zakłócać płynności ruchu i nie spowodować kolejnej kolizji. Gdy sytuacja tego wymaga, należy ustawić trójkąt ostrzegawczy.

Oświadczenie i zebranie danych

Spisanie oświadczenia i sfotografowanie miejsca zderzenia to ważna sprawa. Są to dokumenty niezbędne do ubiegania się o wypłatę odszkodowania z ubezpieczenia.

Sprawdź: Odszkodowanie od pijanego kierowcy: jak dochodzić praw

– Takie oświadczenie powinno zawierać: dane sprawcy kolizji, kategorię i numer prawa jazy, dane ubezpieczyciela, numer polisy oraz opis okoliczności w jakich doszło do kolizji. W momencie, gdy sprawca zderzenia nie chce udzielić nam potrzebnych informacji, możemy wezwać policję, która pomoże nam sporządzić oświadczenie – podpowiada Katarzyna Parol-Czajkowska, Dyrektor Departamentu Dochodzenia Roszczeń Centrum Odszkodowań DRB - firmy działającej na rzecz zwiększenia świadomości ubezpieczeniowej społeczeństwa, specjalizującej się w pomocy przy uzyskiwaniu należnych odszkodowań.

Z takim oświadczeniem powinniśmy zgłosić się do ubezpieczyciela. W przypadku, gdy incydent miał miejsce z naszej winy – straty pokryjemy z ubezpieczenia autocasco. W momencie, gdy winny jest drugi kierowca odszkodowanie zostanie wypłacone z jego obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Jak otrzymać odszkodowanie z polisy OC sprawcy kolizji

Pierwszym krokiem jest kontakt z towarzystwem ubezpieczeniowym. Tu mamy dwie możliwości: kontakt ze swoim ubezpieczycielem (który wypłaci nam odszkodowanie i we własnym zakresie zwróci się o zwrot poniesionych kosztów do ubezpieczyciela sprawcy) lub bezpośredni kontakt z towarzystwem ubezpieczeniowym sprawcy kolizji.

Zobacz też: Musisz płacić OC nawet jeśli pojazd nie jest użytkowany

Kolejnym etapem jest spotkanie z rzeczoznawcą, który oceni i wyceni szkody. To przede wszystkim na podstawie tych oględzin zakład ubezpieczeniowy podejmie decyzję o wysokości odszkodowania. Ważne jest, aby nie dokonywać żadnych napraw przed przybyciem rzeczoznawcy, jeżeli są one koniecznie, np. żeby bezpiecznie wrócić samochodem do domu, powinniśmy jak najdokładniej udokumentować, sfotografować stan pojazdu przed naprawą.

Sposób likwidacji szkody

Następnym krokiem w uzyskaniu odszkodowania jest sposób likwidacji szkody. Mamy do wyboru: wariant kosztorysowy i wariant warsztatowy.

– Wariant kosztorysowy polega na tym, że po zaakceptowaniu dokonanego przez rzeczoznawcę kosztorysu, ubezpieczyciel wypłaca nam odszkodowanie, a my we własnym zakresie dokonujemy naprawy. W przypadku wariantu warsztatowego inaczej zwanego rozliczeniem bezgotówkowym, rola poszkodowanego ogranicza się jedynie do wyboru warsztatu, w którym zostanie naprawiony samochód, dostarczenia wyceny i odebrania już sprawnego samochodu. W takim przypadku to warsztat rozlicza się z towarzystwem ubezpieczeniowym – tłumaczy Katarzyna Parol-Czajkowska.

Co zrobić, gdy sprawca wypadku nie posiada ubezpieczenia OC?

W takich okolicznościach odszkodowanie zostanie wypłacone nam z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Zgłoszenia szkody do UFG należy dokonać za pośrednictwem dowolnego zakładu ubezpieczeń, oferującego obowiązkowe ubezpieczenie OC. W takim przypadku najlepiej jest zgłosić się do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym posiadamy polisę.

Dodatkowe pieniądze za uszkodzony samochód?

W przypadku, gdy mamy podejrzenia, że wypłacone ubezpieczenie nie jest adekwatne do zaistniałych szkód, warto zgłosić się do firmy specjalizującej się w pomocy przy uzyskiwaniu należnych odszkodowań. Pracownicy takiej firmy:

Przeczytaj także: Kiedy problemy z autem zdarzają się najczęściej?

- ocenią zasadność stanowiska towarzystwa ubezpieczeniowego,

- powołają rzeczoznawców, którzy zweryfikują opinie eksperckie, na podstawie których zostało wypłacone odszkodowanie,

- w przypadku zaniżenia kosztów świadczeń przez towarzystwo ubezpieczeniowe zaoferują atrakcyjne korzyści finansowe w postaci dopłaty do odszkodowania.

– Zdarza się, że towarzystwa ubezpieczeniowe pomniejszają kwoty należnego odszkodowania w kwestii pojazdów mechanicznych. Korzystając z naszych usług, klienci po pozytywnej weryfikacji szkody mogą ubiegać się o dopłatę do już wypłaconego odszkodowania na zasadzie wykupu wierzytelności. W ten sposób mają możliwość uzyskania pełnego odszkodowania za swój uszkodzony pojazd – wyjaśnia Katarzyna Parol-Czajkowska.

autor: Centrum Odszkodowań DRB zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: