SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Carpooling - studencka podwózka zamiast komunikacji

Carpooling - studencka podwózka zamiast komunikacji

01.10.2013, godz. 10:31
młody kierowca, auto dla studenta
foto:

Dla wielu studentów rozpoczęcie roku akademickiego wiąże się z powrotem do uczelnianych obowiązków, ale także poszukiwania oszczędności. Dla szczęśliwców posiadających własny samochód sporym ułatwieniem obniżającym koszty podróży, może być Carpooling. Dzięki podwózce kolegów da się zaoszczędzić na paliwie, a przy okazji podróżować z humorem w doborowym towarzystwie.

Przyzwyczajeni do domowych luksusów studenci, poszukują nowych sposobów by zaoszczędzić na każdym kroku. Często chęć niezależności tłumiona jest przez ograniczone możliwości finansowe, co skazuje przyjezdnych na podróżowanie notorycznie spóźniającymi się pociągami i autobusami. A przecież własny samochód wbrew pozorom może prowadzić do oszczędności.

Co to jest Carpooling

Szczęśliwcy posiadający własny samochód, przemieszczając się na odcinku uczelnia-dom, często podróżują sami. Tymczasem wielu studentów skazanych jest na łaskę środków komunikacji miejskiej i pozamiejskiej. Czasami jest na to inne rozwiązanie - to forma przejazdu typu Carpooling (wypełnianie auta). Metoda ta działa według jednej prostej zasady: jeśli masz w aucie wolne miejsce, zabierz ze sobą pasażerów jadących w tym samym kierunku. W drodze na uczelnię, do pracy, za miasto czy na wspólną imprezę. Z dzielenia się własnym pojazdem korzysta zarówno kierowca, któremu zwracają się koszty paliwa, jaki i jego pasażerowie, w komforcie i w doborowym towarzystwie podróżujący autem do celu.

Przeczytaj także: Jak oszczędzać na eksploatacji samochodu

W myśl Carpoolingu, kierowcy i pasażerowie dzielą się także opłatami za parkingi, przejazd autostradą czy w najgorszym wypadku mandatem za złe parkowanie. To również okazywanie wspólnego zaangażowania w ekologię, ponieważ więcej pasażerów jadących jednym autem, to mniej samochodów w ruchu ulicznym.

Auto to nie tylko paliwo

Pierwsza rzecz, która przychodzi do głowy na myśl o własnym samochodzie, to wydatki na paliwo. Niestety sam podział wydatków na wspólne przemieszczanie się nie sprawi, że portfel będzie pełen pieniędzy. Własny pojazd generuje też inne koszty związane z eksploatacją. Korzyści związane z posiadaniem samochodu w dłuższym rozrachunku przysłania obraz obowiązków związanych z dbaniem o auto. Ze studenckiej kieszeni trudno pokryć rachunki sporadycznych napraw czy ubezpieczenia, bo koszty eksploatacji przypadają wyłącznie na właściciela.

W ramach oszczędności, warto skupić się na tym, na co mamy wpływ, a pierwsza taka rzecz to obniżanie wydatków na paliwo. Na spalanie benzyny ma wpływ wiele czynników. Ekonomiczna i ekologiczna jazda to najlepszy sposób na oszczędzanie. Warto także przygotować auto do jazdy i regularnie sprawdzać ciśnienie w oponach, ponieważ, jak pokazują wyniki badania Bridgestone, niedopompowanie ogumienie nawet o 0,5 bara powoduje zwiększenie zużycia paliwa o 2,4%.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: