SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Taniejąca ropa naftowa obniży ceny na stacjach paliw

Taniejąca ropa naftowa obniży ceny na stacjach paliw

04.08.2015, godz. 10:55
paliwo, stacja paliw, stacja benzynowa, tankowanie,
foto: SHUTTERSTOCK

Na światowych rynkach znów tanieje ropa naftowa. Wszystko przez Iran, który chce mocno zwiększyć eksport swoich zasobów. Już teraz baryłka ropy kosztuje średnio 50 dolarów, a ma być jeszcze taniej!

Pod koniec lipca 2015 roku, rząd w Teheranie zgodził się na ograniczenie swojego programu atomowego, przez co światowe mocarstwa zobowiązały się do zniesienia sankcji nałożonych na Iran. Irańczycy chcą zwiększyć produkcję ropy naftowej o 500 tysięcy baryłek w ciągu tygodnia i o milion baryłek w ciągu miesiąca, od kiedy zostaną zniesione sankcje.

Kliknij: Badania techniczne pojazdu: będzie drożej i trudniej zdobyć przegląd

Czy oznaczać będzie to tąpnięcie cen na stacjach paliw? I tak, i nie. Wszystko przez to, że równocześnie z obniżkami średnich cen ropy na światowych rynkach, umocnił się amerykański dolar względem polskiej złotówki. Dlateg też skutki światowych notowań zostaną przyhamowane. Mimo to, obserwowany jest spadek cen detalicznych.

Czytaj: Przywileje dla samochodów elektrycznych i hybrydowych w Polsce

Na polskich stacjach można zauważyć zwiększoną różnicę w koszcie między bezołowiową benzyną, a olejem napędowym. Stawki tego drugiego spadają dużo szybciej niż 95-tki. Według danych Polskiej Izby Paliw Płynnych 31 lipca średnie ceny paliw dostępnych na polskich stacjach kształtowały się na poziomie: 4,59 zł/l oleju napędowego, 4,97 zł/l benzyny i 1,95 zł/l gazu LPG. Na początku czerwca 2015 roku różnica między "ropą", a bezołowiową 95-tką wynosiła średnio około 11 gr/l - teraz jest to już około 38 gr/l.

Jak na razie eksperci przewidują dalsze obniżki na światowych rynkach, co przełoży się na niższe ceny detaliczne - średnio o 4-7 gr/l. Jednak zaznaczają, że na poszczególnych stacjach paliw korekty mogą sięgnąć nawet kilkunastu gr. A w czerwcu 2015 roku, średnia cena baryłki ropy na świecie wynosiła 120 dolarów!

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Marek Adamowicz zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: