SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady To już pewne! Pojedziesz o 50 km/h szybciej w terenie zabudowanym i stracisz prawo jazdy

To już pewne! Pojedziesz o 50 km/h szybciej w terenie zabudowanym i stracisz prawo jazdy

10.03.2015, godz. 13:14
pomiar prędkości, policja, radar,
foto: EAST NEWS

Senat przegłosował zdecydowane zaostrzenia w przepisach kodeksu ruchu drogowego. Teraz za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h grozić będzie utrata prawa jazdy na 3 miesiące. Bardziej drastyczne kary czekają też kierowców prowadzących pod wpływem alkoholu.

Kiedy przepisy przegłosowane przez Senat wejdą w życie, piraci drogowi oraz jeżdżący pod wpływem alkoholu muszą liczyć się z dużo dotkliwszymi karami. Ci pierwsi kiedy zostaną przyłapani na przekroczeniu prędkości o co najmniej 50 km/h w terenie zabudowanym, utracą uprawnienia do prowadzenia pojazdów przez 3 miesiące. Kiedy przez ten okres nie dostosują się do zakazu, czas ten zostanie przedłużony o kolejne 3 miesiące - do pół roku. Za trzecim razem uprawnienia zostaną definitywnie utracone.

Zobacz też: 30 dni aresztu za notoryczną jazdę bez prawa jazdy: pierwszy taki wyrok w Polsce

W przypadku kierowców prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu nowe przepisy będą jeszcze bardziej dotkliwe. Kiedy ktoś zostanie przyłapany na prowadzeniu "na podwójnym gazie" musi liczyć się z wysokimi karami finansowymi, montażem obowiązkowej blokady alkoholowej dla osób skazanych za prowadzenie auta w stanie nietrzeźwości (tzw. alkolock), a nawet dożywotnią utratą prawa jazdy.

Dodatkowo w przepisach znalazły się zapisy dotyczące przewozu większej ilości pasażerów niż dopuszczona w dowodzie rejestracyjnym. Jeśli będzie o dwie osoby więcej plus następne, kierowcy grozi utrata prawa jazdy na okres trzech miesięcy. Resorty przygotowujące zmiany w przepisach chcą aby prowadzenie auta bez uprawnień (po odebraniu ich przez sąd) było traktowane jako przestępstwo, a nie wykroczenie jak obecnie.

Znowelizowane przepisy trafią teraz do podpisu prezydenta i wejdą w życie po okresie przygotowawczym.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Marek Adamowicz zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: