SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady TOP 10: sprawdzone sposoby na poradzenie sobie w zimowych tarapatach

TOP 10: sprawdzone sposoby na poradzenie sobie w zimowych tarapatach

07.01.2016, godz. 02:30
poślizg, zima, jazda w zimie
jazda w zimie foto: Marcin Smulczyński/Super Express

Zimowy sezon ze śniegiem można uznać za otwarty. O ile mieszkańcy miast odnotują przez opady śniegu głównie spowolniony ruch na drogach i większe kolejki w zakładach wulkanizacyjnych, to już podróże po rzadziej zabudowanych terenach mogą być bardzo utrudnione. Dla wszystkich, którzy chcą dobrze przygotować się na zimowe warunki podróżowania po peryferiach naszego pięknego kraju, przygotowaliśmy listę 10 sposobów na pokonanie zimy.

Aby dobrze przygotować się na zimowe warunki podróżowania, trzeba przede wszystkim zadbać o własne bezpieczeństwo. Zima to niskie temperatury, znacznie ograniczona widoczność i śliskie nawierzchnie, dlatego nasze zimowe zestawienie zawiera zarówno elementy garderoby, jak i przydatne porady, które przydadzą się w kryzysowych sytuacjach.

1. Dobre rękawice, ciepła kurtka, czapka, szalik, zimowe buty, elementy odblaskowe

Oczywiście chodzi o to, żeby mieć na pokładzie auta ciepłą odzież wyposażoną w odblaskowe elementy. Kiedy np. zakopiemy się w śniegu, lub wpadniemy do rowu, warto mieć ciepłą odzież, żeby pójść pieszo po pomoc. Do prowadzenia auta zalecamy ubrania, które nie krępują ruchów i nie ograniczają widoczności.

Przeczytaj: Jak kupić dobry akumulator, jak dobrać baterię do samochodu

2. Saperka

Mała i poręczna saperka znacznie przyspieszy proces odkopania auta, gdy wjedziemy w zaspę. Zamarznięty śnieg może nawet pokaleczyć ręce, a takie urządzenie nie kosztuje dużo i zajmuje mało miejsca w bagażniku.

3. Dywaniki gumowe

Oprócz oczywistego zastosowania gumowych dywaników, mogą one posłużyć jako maty do wyjechania z kopnego śniegu. Wystarczy wsunąć je pod oponę i wyjechać po nich z dołka.

4. Ładowarka do telefonu

Jeśli wybieramy się w dalszą podróż poza miasto warto pamiętać o samochodowej ładowarce do telefonu. Telefon z naładowaną baterią będzie potrzeby do wezwania ewentualnej pomocy i np. może posłużyć jako latarka.

Sprawdź też: Dlaczego akumulator samochodowy nie lubi zimy

5. Spuścić powietrze z opon

Obniżenie ciśnienia w oponach powiększy powierzchnię styku opony z podłożem, co może pomóc w wyjechaniu z zaspy śnieżnej. Tak trik stosują kierowcy jeżdżący w terenie, gdy zakopią się w piachu.

6. Lina holownicza

Kilkadziesiąt złotych za zakup liny holowniczej to niewielki koszt, jeśli przyjdzie nam się zakopać, a np. jedyne auto przejeżdżające w pobliży miejsca gdzie utknęliśmy nie będzie miało na pokładzie takiej linki.

7. Kable wysokiego napięcia

To kolejny gadżet, który warto mieć w bagażniku. Warto zainwestować w solidne, grube kable, ponieważ te ze stacji benzynowej czy supermarketu mogą okazać się jednorazowe.

8. Zapas paliwa

Jeśli wybieracie się w mało zaludnioną okolicę, warto zabrać ze sobą zapas paliwa. Jak utkniemy w zaspie śnieżnej, to zużyjemy paliwo na ogrzewanie wnętrza pojazdu. Nie wiadomo jak długo może potrwać „akcja ratunkowa”, więc dodatkowe kilka litrów paliwa w zapasie zapewni kilka godzin ciepła.

Nie przegap: Jakie akcesoria zimowe warto wozić w samochodzie

9. Łańcuchy na koła

Warto pamiętać o łańcuchach na koła, jeśli wybieramy się w okolicę, o które zapominają drogowcy. Łańcuchy pomogą wjechać na oblodzone wzniesienie, albo np. wyciągnąć kogoś z rowu czy pobocza na śliskim odcinku drogi. Po zakupie łańcuchów warto też przećwiczyć ich zakładanie, bo na mrozie i w ciemnościach zadanie to może okazać się bardzo trudne.

10. Termos z gorącym napojem

Wracając do własnego bezpieczeństwa, warto pamiętać o tym, żeby utrzymać ciepłotę ciała. Termos z kawą czy herbata może okazać się bezużyteczny, jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli, ale może też okazać się, że uchroni nas przed wyziębieniem w czasie oczekiwania na pomoc.

Na koniec podkreślamy, że zachęcamy do uprzejmości na drodze i udzielania pomocy osobom, które stoją na poboczu przy aucie z zapalonymi światłami awaryjnymi.

Być może zapomnieliśmy o czymś ważnym, więc zachęcamy do rozbudowywania i modyfikowania tej listy w komentarzach.

autor: Jakub Tujaka zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: