SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Ubezpieczenie graniczne ratunkiem w przypadku braku Zielonej Karty. Sprawdź ile to kosztuje

Ubezpieczenie graniczne ratunkiem w przypadku braku Zielonej Karty. Sprawdź ile to kosztuje

06.08.2016, godz. 13:19
Granica przejście graniczne
zdjęcie ilustracyjne foto: FOTO SE

Łatwość podróżowania po Europie sprawia, że możemy zapomnieć o konieczności posiadania Zielonej Karty w niektórych krajach. Jeśli przed wyjazdem zapomnimy 
o jej wyrobieniu, możemy wykupić ubezpieczenie graniczne. Będzie to jednak wiązało się ze sporym wydatkiem. Czym jest ubezpieczenie graniczne i ile kosztuje?

Zielona Karta potrzebna jest Polakom we wszystkich tych krajach, które należą do Systemu Zielonej Karty, ale nie podpisały Porozumienia Wielostronnego. Chodzi zatem o takie państwa, jak np.: Albania, Czarnogóra, Mołdawia czy Ukraina.

Przezytaj koniecznie: Wypadek komunikacyjny za granicą. Sprawdź jak ubiegać się o odszkodowanie

Coraz więcej ubezpieczycieli oferuje Zieloną Kartę za darmo lub za symboliczną opłatą kilku złotych tym osobom, które mają u nich wykupione OC. W wirze przygotowań do podróży możemy jednak zapomnieć o potrzebie jej wyrobienia. Co zrobić, jeśli o Zielonej Karcie przypomnimy sobie dopiero na granicy? Czy musimy przekładać podróż na inny termin? Nie – uratować nas może ubezpieczenie graniczne.

.
Co to jest ubezpieczenie graniczne

Ubezpieczenie graniczne wykupuje się na granicy państwa, w którym go potrzebujemy. - Taka polisa ma taki sam zakres ochrony jak zwykłe OC, ale umowę zawiera się jedynie na 15 lub 30 dni – tłumaczy Paweł Kuczyński z porównywarki OC i AC Ubea.pl. O wiele lepiej będzie jednak pamiętać o Zielonej Karcie. Ubezpieczenie graniczne jest bowiem dość kosztowne.

.
Ile kosztuje ubezpieczenie graniczne

- Cenę ubezpieczenia granicznego ustala każde państwo samodzielnie – zaznacza Paweł Kuczyński. Z tego powodu ceny polis są bardzo zróżnicowane. Jeżeli podróżujemy do Mołdawii, za zapominalstwo zapłacimy jedynie kilka euro. Jednak już w Macedonii ubezpieczenie graniczne kosztuje aż 50 euro.

Czytaj: Polscy kierowcy sieją postrach na zagranicznych drogach

Jeżeli nie chcemy zaczynać naszej podróży od niezaplanowanego wydatku kilkudziesięciu euro, wyróbmy przed wyjazdem Zieloną Kartę. Warto ją mieć nawet wtedy, kiedy nie planujemy jechać do kraju, gdzie jest ona wymagana.

Na podstawie danych Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych przygotowaliśmy tabelę przedstawiającą dokładne koszty ubezpieczenia granicznego w europejskich krajach oraz w Maroku (ceny ubezpieczeń dotyczą samochodów osobowych).
.

Kraj Ubezpieczenie graniczne
na 15 dni
Ubezpieczenie graniczne
na 30 dni
Albania 49 € 65 €
Białoruś 17 € 25 €
Bośnia i Hercegowina 40 € 75 €
Czarnogóra 15 € 25 €
Kosowo 30 € 41 €
Maroko 75 € 88 €
Mołdawia 4,5 € 7 €
Macedonia 50 € 70 €
Rosja 43 € 65 €
Turcja 42 € 44 €
Ukraina 9,2 € 12 €
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: