SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Ubezpieczenie OC samochodu dla młodych kierowców nawet pięć razy droższe!

Ubezpieczenie OC samochodu dla młodych kierowców nawet pięć razy droższe!

15.05.2013, godz. 17:28
stłuczka, kolizja, wypadek
foto:

Co piąty wypadek w ubiegłym roku spowodował kierowca w wieku 18-24 lat. Doskonale pamiętają o tym towarzystwa ubezpieczeniowe, dlatego młodzi właściciele aut słono płacą za obowiązkowe OC.

Policja wyliczyła, że w 2012 r. na polskich drogach wydarzyło się 37 046 wypadków – najwięcej w woj. śląskim (4 675), najmniej w woj. podlaskim (767). Największe zagrożenie niezmiennie stanowią młodzi kierowcy z grupy wiekowej od 18 do 24 lat, którzy w ubiegłym roku spowodowali aż 6 526 wypadków, czyli 21% wszystkich zdarzeń. Oznacza to, że na każde 10 tys. najmłodszych kierowców przypada aż 17,3 wypadków. To znacznie więcej niż w pozostałych grupach sprawców poważnych kolizji. Dla porównania w przedziale wiekowym 25-39 lat ten sam wskaźnik zagrożenia sięga 11 wypadków, a wśród kierowców w wieku 40-59 lat zaledwie 7,2. Prawdopodobieństwo spowodowania szkody przez niedoświadczonych kierowców jest wysokie, a to ma swoje finansowe konsekwencje.

>>> Na czym polega dodatkowe ubezpieczenie samochodu ASSITANCE <<<

- Młodzi właściciele pojazdów nie unikną wyższych składek za obowiązkową polisę na swoje pierwsze OC. Ubezpieczyciele zobowiązani są kalkulować składki na podstawie statystyk, a te jednoznacznie przemawiają na niekorzyść kierowców w wieku 18-24 lat. W rezultacie każda osoba z tej grupy wiekowej płaci więcej, niezależnie od tego, czy spowodowała wypadek, czy nie – tłumaczy Przemysław Grabowski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia.

Młodzi pokutują za brawurę

Chociaż początkujący kierowcy płacą za OC ekstra, to jednej, charakterystycznej dla wszystkich ubezpieczycieli reguły ustalania cen nie ma. W praktyce niektóre towarzystwa chętniej niż inne (a więc nieco taniej) ubezpieczą osoby z krótkim stażem za kierownicą.

- To prawda. Można znaleźć firmy, dla których młody wiek kierowcy nie stanowi większego problemu, ale już u innych ubezpieczycieli zwyżki wahają się od +30% do nawet +75% podstawowej ceny składki. W efekcie co towarzystwo, to zupełnie inna cena, nieraz nawet o kilkaset lub kilka tysięcy złotych większa niż u konkurencji. Właściciel auta, jeśli nie chce za bardzo przepłacić, powinien przed zakupem pamiętać o porównaniu różnych ofert i wybraniu tej najtańszej – mówi Przemysław Grabowski.

>>> Kradzież samochodów: Najczęściej auta giną w województwach łódzkim i dolnośląskim <<<

Ile dokładnie kosztuje obowiązkowa polisa OC dla młodego kierowcy? Z wyliczeń multiagencji CUK Ubezpieczenia wynika, że 19-latek z Warszawy, który jeździ 6-letnią toyotą corollą zapłaci za pierwsze w życiu OC przynajmniej 2 184 zł w jednej z firm. To i tak niedrogo, biorąc pod uwagę, że inne towarzystwo zaproponuje temu samemu kierowcy OC aż za 5 349 zł, czyli aż o 3 165 zł drożej! Na podstawie powyższych różnic widać, jak odmienne jest podejście ubezpieczycieli do sprzedaży polisy świeżo upieczonemu kierowcy. Co ważne, ceny kształtują się w ten sposób niezależnie od miasta, w którym zarejestrowany jest samochód.

Aby w pełni uświadomić sobie, jak dużo płacą początkujący zmotoryzowani, wystarczy spojrzeć na ceny dla 39-latka również z Warszawy, który OC opłaca od 10 lat, nigdy nie miał szkody i kieruje taką samą toyotą corollą. Ten kierowca znajdzie polisę nawet za 443 zł. To blisko pięć razy taniej niż w przypadku najniższej ceny dla 19-latka!

- Świadomość istnienia tych rozpiętości cenowych jest o tyle istotna, że w przypadku polisy OC to właśnie cena jest najważniejsza. Zakres ochrony jest natomiast sprawą drugorzędną, regulują go przepisy prawa i każdy bez wyjątku ubezpieczyciel zapewnia klientom taką samą ochronę – dodaje Przemysław Grabowski.

autor: multiagencja CUK Ubezpieczenia zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: