SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Upał ZABIJA w samochodzie w kilka minut. Zamknięte auto na upale jak TRUMNA!

Upał ZABIJA w samochodzie w kilka minut. Zamknięte auto na upale jak TRUMNA!

05.07.2015, godz. 08:56
Ten upał zabija w minutę
foto:

Z upałami nie ma żartów! Kiedy temperatura na zewnątrz przekracza 30 st. Celsjusza, wystarczy chwila lekkomyślności, by narazić życie - zwłaszcza mniej odpornych dzieci i zwierząt. Śmiertelną pułapką może okazać się rozgrzany jak piekarnik samochód.

Żar leje się z nieba i wystarczy wyjść za próg, by poczuć się jak na rozgrzanej patelni. W cieniu ponad 30 st. Celsjusza, w słońcu - 40, a w środku zamkniętej puszki, jaką jest samochód, może być nawet 60 stopni! Nic dziwnego, że co jakiś czas docierają do nas tragiczne wiadomości o dzieciach i zwierzętach uwalnianych z aut. Lekarze ostrzegają - do tragedii może dojść po bardzo krótkim czasie.

Przeczytaj też: Upał spowalnia reakcję kierowcy aż o 22 procent!

- Znam eksperyment, z którego wynika, że silny, dorosły człowiek po 45 minutach w gorącym samochodzie wymaga podłączenia kroplówki - mówi dr Marek Niemirski. - Dla dziecka, zwłaszcza malucha, ten czas jest o wiele krótszy. Jakiemuś bezmyślnemu rodzicowi może się wydawać, że gdy zostawi dziecko na 60 sekund, nic się nie stanie. Ale może się stać! - dodaje.

- Już minuta dla delikatnych, starszych czy chorych psów spędzona w takich warunkach grozi szybkim odwodnieniem i śmiercią w męczarniach - potwierdza dr Dorota Sumińska, weterynarz. Niebezpieczeństwo czyha też na ulicy. Temperatura rozgrzanego betonu czy asfaltu może być bardzo wysoka! Dobrze zmoczyć wtedy głowę odrobiną wody. - Robię tak i jakoś znoszę upał - mówi Kasia (23 l.) z Wrocławia.

Jak zachować się podczas upału

Jeśli to możliwe, zostań w domu

Pij 3 litry wody dziennie, nie pij alkoholu

Noś jasne, przewiewne ubrania i nakrycie głowy

Przed podróżą wywietrz samochód, nawet jeśli masz klimatyzację

Nie podejmuj dużego wysiłku fizycznego

 

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: