SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Uwaga na światła pozycyjne LED! Są jak usterka i można dostać za nie mandat

Uwaga na światła pozycyjne LED! Są jak usterka i można dostać za nie mandat

12.05.2015, godz. 12:17
Śiwatła pozycyjne
foto: x-news

Kierowcy stosują coraz częściej diody LED jako światła pozycyjne. Dokonują samodzielnych przeróbek, aby unowocześnić wygląd starszych aut. Niestety takie działanie jest wbrew przepisom i może być kosztowne.

Posiadacze pozornie błahej przeróbki, jaką jest zainstalowana dioda LED w miejscu żarnikowej żarówki w światłach pozycyjnych liczą, że uda się im się im bezproblemowo przejść przegląd techniczny. Zwykle tak właśnie jest, bo diagności nie muszą dysponować sprzętem, który sprawdziłby czy kierowca ma zamontowaną właściwą żarówkę z homologacją, zgodną z homologacją reflektora. Według prawa jednak taka LED-owa żarówka niezgodna z zaleceniami producenta dotyczącymi barwy i rozsyłu światłości, jest traktowana jako usterka.

Przeczytaj też: 100 lat ewolucji samochodowego oświetlenia

A co w przypadku, gdy trafimy na nadgorliwego policjanta podczas kontroli? Za nieprawidłowe światła można dostać mandat w wysokości od 20 zł do nawet 500 zł. W najgorszym przypadku pojazd zostanie pozbawiony dowodu rejestracyjnego, a jego właściciel będzie musiał ponownie odbyć badanie techniczne, alby odzyskać dokumenty dopuszczające do ruchu.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

/źródło wideo: x-news/

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: