SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Uważaj na nagłe zmiany letniej pogody

Uważaj na nagłe zmiany letniej pogody

03.07.2013, godz. 16:42
nagłe zmiany pogody
foto: Renault

Nagłe zmiany pogody mogą dezorientować kierowców. Gdy w czasie podróży intensywne słońce zamienia się w intensywne opady lub odwrotnie, trzeba pamiętać o dostosowaniu prędkości i stylu jazdy do panujących warunków.

W czasie deszczu kierowcy często instynktownie zwalniają, ale po opadach, gdy wychodzi słońce, dynamicznie przyspieszają zapominając, że zwykle w takich sytuacjach nawierzchnia drogi jest nadal mokra – wyjaśnia Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. – Wjechanie w kałużę może na chwilę drastycznie ograniczyć widoczność, a nawet doprowadzić do akwaplanacji, czyli poślizgu wodnego – dodaje.

Podstawową zasadą przy nagłych zmianach pogody to zmniejszenie prędkości. Gdy zwolnimy, pozwoli to nam zorientować się, jak sytuacja się zmieniła i dostosować styl jazdy do aktualnych warunków atmosferycznych. W trakcie opadów nie wolno m.in. zamykać oczu lub wykonywać nagłych ruchów kierownicą w sytuacji, gdy ochlapie nas woda spod kół innego auta. Gdy kierowca uważnie obserwuje ruch na drodze, wie, kiedy może nastąpić taka sytuacja i dzięki temu nie powoduje ona niebezpiecznych reakcji.

>>> Bezpieczeństwo jazdy - jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać do jazdy samochodem <<<

Gdy słoneczna pogoda nagle zamienia się w deszczową:

- zwolnij
- zjedź na prawy pas, gdy podróżujesz drogą wielopasmową
- zwiększ odległość do poprzedzającego samochodu, gdyż na mokrej drodze odcinek hamowania może zwiększyć się nawet dwukrotnie
- trzymaj obie ręce na kierownicy, gdyż zbierająca się np. w koleinach woda może utrudnić manewrowanie
- unikaj manewru wyprzedzania; gdy inni kierowcy pomimo panujących warunków wyprzedzają, zachowaj szczególną ostrożność, gdyż woda z kół przejeżdżających samochodów może ochlapać szyby twojego auta i na chwilę można zupełnie stracić widoczność.

Gdy deszczowa pogoda nagle zamienia się w słoneczną:

-  zwolnij, pozwól, aby wzrok przyzwyczaił się do nowych warunków
- załóż odpowiednie okulary przeciwsłoneczne, najlepiej polaryzacyjne, gdyż promienie słoneczne mogą oślepiać, odbijając się od mokrych powierzchni
- ostrożnie przejeżdżaj przez kałuże lub je omijaj, gdy jest to bezpieczne
- pamiętaj, że powierzchnia drogi może jeszcze długo pozostać mokra i istnieje ryzyko poślizgu.

autor: Szkoła Jazdy Renault zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: