SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Używane opony jak nowe? Wystarczy tylko o nie zadbać

Używane opony jak nowe? Wystarczy tylko o nie zadbać

11.03.2014, godz. 11:52
Opony jak nowe
foto: Nokian

Przy okazji zmiany opon na letnie, poza zdiagnozowaniem kondycji ogumienia, warto też pomyśleć o wyglądzie. Żywotność opon można przedłużyć poprzez pielęgnację, dlatego pierwsze wiosenne porządki i moment zmiany gum jest do tego świetną okazją.

Brud, sól drogowa oraz czynniki atmosferyczne takie jak np. promieniowanie UV, stopniowo niszczą opony. Powodują, że te guma robi się matowa, powstają na niej przebarwienia i pęknięcia. Takie ubytki w zaniedbywanym ogumieniu stale się powiększają, przez co zmniejszają bezpieczeństwo jazdy samochodem.

Sprawdź: Nowe opony na nowy sezon. Obejrzyj wideo z poradami fachowców

Pielęgnacja opon ma spore znaczenie dla konserwacji gumy, ale także dla estetycznego punktu widzenia. Łatwo można nadać gumie odpowiedni wygląd, co podkreśli atrakcyjność samochodu. Specjalne środki dostępne w sklepach i na stacjach benzynowych, pokrywają powierzchnię boczną opony, przez co materiał z jakiego jest wykonana wygląda jak nowy. Koszt takich preparatów waha się od kilku do kilkunastu złotych. Ogumienie odzyskuje swój naturalny czarny kolor i połysk. Poza tym takie odpowiednie środki przeznaczone do pielęgnacji tworzą na oponie warstwę ochronną, która zapobiega pękaniu i wydłuża żywotność gumy. Zwiększa się dzięki temu bezpieczeństwo jazdy.

Sprawdź też: Dbaj o CIŚNIENIE OPON! Właściwy poziom ciśnienia w ogumieniu to podstawa

Warto pamiętać, aby po wymianie zestawu ogumienia na letnie, starannie umyć opony. Następnie przed zastosowaniem środka pielęgnacyjnego odczekać aż koła wyschną. Produkt nanosi się na suchą powierzchnię i przeciera gąbką lub miękką szmatką. Po takiej operacji zakonserwowana guma lśni jak nowa. Niestety kierowcy o oponach przypominają sobie z reguły podczas ich sezonowej wymiany. Odpowiednia konserwacja ogumienia powinna być jednak regularniejsza.

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: