SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Volkswagen potwierdza: silniki typu EA 288 spełniają normy i nie wymagają zmian w oprogramowaniu

Volkswagen potwierdza: silniki typu EA 288 spełniają normy i nie wymagają zmian w oprogramowaniu

23.10.2015, godz. 12:43
Volkswagen Jetta 1.4 TSI vs. Volkswagen Jetta 2.0 TDI
Volkswagen Jetta 1.4 TSI vs. Volkswagen Jetta 2.0 TDI foto: zdjęcia własne

Volkswagen potwierdził, że sprawa nieodpowiedniego oprogramowania w silnikach Diesla nie dotyczy samochodów z jednostkami napędowymi typu EA 288 spełniających normy Euro 5 oraz Euro 6, dostępnych na rynkach Unii Europejskiej. Silniki te nie mają oprogramowania działającego w sposób niedozwolony z punktu widzenia prawa.

Volkswagen AG wydał komunikat, w którym potwierdza, że aktualnie oferowane nowe samochody w Unii Europejskiej przez koncern, które są wyposażone w jednostki napędowe Diesla typu EA 288, spełniają normy prawne oraz standardy środowiskowe.

Zobacz też: Akcja naprawcza aut z silnikami EA 189 ma akceptację

W głośnej sprawie związanej z aferą oszukańczego oprogramowania stosowanego w autach z silnikami o kodzie EA 189, trwają globalne prace nad rozwiązaniem naprawy i poprawy kwestii emisji spalin przez silniki dotknięte problemem. Koncern dąży do wprowadzenia jednolitego rozwiązania pod względem spełnienia obowiązujących norm. Od stycznia 2016 roku rozpocznie się akcja usuwania usterek, która będzie bezpłatna dla klientów. Opracowywane są odpowiednie działania dla każdej serii aut i dla każdego rocznika, których dotyczy ta sprawa. Działania te są najpierw przedkładane odpowiednim urzędom, następnie Volkswagen poinformuje o nich właścicieli samochodów.

Na polskim rynku akcją zostało objętych około 150 tysięcy pojazdów. Każdy klient Volkswagena ma możliwość sprawdzenia na specjalnie uruchomionych stronach internetowych, czy jego samochód podlega akcji (na podstawie numeru nadwozia). Linki do stron poszczególnych marek: AudiSeatSkodaVolkswagen. Dodatkowo Grupa Volkswagena zapewnia, że wszystkie pojazdy, których dotyczy ta sprawa są w pełni bezpieczne i technicznie sprawne.

Uwaga: Informacje zawarte w powyższym tekście nie dotyczą produktów i usług Volkswagen Group of America i Volkswagen Canada.

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: