SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady W nocy nie pojedziesz już o 10 km/h więcej! Idą kolejne zmiany w przepisach drogowych

W nocy nie pojedziesz już o 10 km/h więcej! Idą kolejne zmiany w przepisach drogowych

26.05.2014, godz. 17:56
Samochód Inspekcji Ruchu Drogowego
foto:

Aktualne przepisy drogowe pozwalają na szybszą jazdę nocą w terenie zabudowanym. W godzinach 5-23 kierowcy mogą jeździć 50 km/h, zaś od godziny 23 do 5 rano dozwolona prędkość jest o 10 km/h wyższa niż za dnia. Wszystko wskazuje na to, że posłowie zlikwidują to udogodnienie.

Posłowie z Komisji Infrastruktury chcą zmian w przepisach kodeksu drogowego dotyczących dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym. Chodzi dokładniej o zniesienie różnicy dozwolonej szybkości jazdy pomiędzy dniem a nocą. Aktualnie kierowcy w terenie zabudowanym w godzinach 5-23 mogą się przemieszczać z prędkością 50 km/h, a od godziny 23 do 5 nad ranem z prędkością 60 km/h. Co ciekawe, ze wszystkich państw europejskich tylko Polska stosuje takie zasady.

Zobacz też: Polacy coraz częściej tracą prawo jazdy! I to wcale nie przez alkohol

Zwolennicy aktualnego rozwiązania posiłkują się zmniejszonym ruchem na drogach w nocy oraz mniejszą liczbą pieszych po zmroku. Przeciwnicy różnych prędkości w zależności od pory dnia popierają nowe pomysły tym, że po zachodzie słońca widoczność jest gorsza, przez co trudniej zauważyć osobę idącą skrajem jezdni. Poza terenem zabudowanym piesi poruszający się w okolicach szosy mają obowiązek noszenia odblasków.

Nad zmianami w kodeksie drogowym pracują posłowie z Komisji Infrastruktury. Ich zdaniem ujednolicenie prędkości w terenie zabudowanym stanowi dobry krok w kierunku podniesienia poziomu bezpieczeństwa na drogach. Co więcej, poseł Stanisław Żmijan (przewodniczący Komisji Infrastruktury) twierdzi, że już teraz wiele osób popiera proponowane zmiany.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Łukasz Kuźmiuk zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: