SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady W tych województwach najłatwiej spotkać samochód bez ubezpieczenia OC

W tych województwach najłatwiej spotkać samochód bez ubezpieczenia OC

23.04.2014, godz. 13:09
wypadek, laweta, stłuczka
foto: Super Express

Gdzie najłatwiej spotkać kierowcę bez ubezpieczenia OC? Największe ryzyko kolizji z pojazdem bez obowiązkowej polisy jest w województwach lubuskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim. Ryzyko jest tam około 1,5 razy większe niż przeciętnie w innych regionach Polski.

Z najnowszego opracowania Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wynika, że najwięcej kierowców nie posiadających polisy OC jest w województwach: lubuskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim. Piątkę województw o najwyższym wskaźniku nieubezpieczonych zamykają: opolskie i łódzkie. Nowymi województwami, które trafiły do czołówki rankingu są: zachodniopomorskie i łódzkie. Z niechlubnej piątki wypadły natomiast: małopolskie i świętokrzyskie.

Przeczytaj też: Pijanego kierowcy nie chroni ubezpieczenie OC. Wiedziałeś?

OC nie kupują najczęściej mężczyźni w wieku do 25 lat. W tej grupie, ryzyko że posiadacz pojazdu nie ma tej obowiązkowej polisy, jest aż trzykrotnie większe niż u przeciętnego posiadacza pojazdu w Polsce. Kobiety natomiast rzadziej decydują się na jazdę bez OC: o ile w grupie wszystkich właścicieli pojazdów ich udział wynosi 25 procent, to już w grupie nieubezpieczonych spada do 16 procent.

Dlaczego kierowcy jeżdżą bez ubezpieczenia OC


Dlaczego kierowcy jeżdżą bez OC? Zazwyczaj tłumaczą się nieznajomością przepisów lub brakiem pieniędzy na zakup ubezpieczenia, część też ignoruje obowiązek posiadania tej polisy. Z analizy spraw prowadzonych przez UFG wynika, że przyczyny nieubezpieczenia to w szczególności:

* wygaśnięcie polisy poprzedniego właściciela i przekonanie nowego posiadacza pojazdu o automatycznym odnowieniu tego ubezpieczenia. Tymczasem w wyniku zmiany przepisów komunikacyjne OC zbywcy pojazdu ważne jest tylko do końca okresu na jaki zostało zawarte i nie przedłużą się automatycznie;

* wprowadzenie w błąd co do ważności polisy OC poprzedniego właściciela – np. przy zakupie pojazdu w komisie zdarza się, że polisa - przekazywana osobie kupującej pojazd - została wcześniej wypowiedziana i jest już nieważna;

* nie wykupienie OC w dniu pierwszej rejestracji pojazdu w Polsce, a dopiero np. w dniu odbioru od dealera;

* nieopłacenie wszystkich rat składki za OC i nieprzedłużenie się umowy ubezpieczenia na kolejny rok.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: