SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Warto przygotować swój samochód do zimy

Warto przygotować swój samochód do zimy

21.10.2013, godz. 10:45
Przygotuj auto do zimy
foto:

Koniec października to ostatni dzwonek na przygotowanie samochodu na nadchodzące mrozy. Wykonanie prostych czynności sprawi, że jazda po zaśnieżonych i oblodzonych drogach będzie bezpieczna. Generalny przegląd techniczny powinieneś zlecić serwisowi. Drobne zabiegi możesz wykonać samodzielnie.

Przede wszystkim zatroszczyć się należy o elementy wpływające na bezpieczeństwo jazdy. Szczególnie ważne jest sprawdzenie instalacji oświetleniowej oraz wycieraczek. W dalszej kolejności: akumulatora, układu chłodzenia i filtrów. Te ostatnie w znacznym stopniu pomogą nam wyeliminować kłopoty z porannym uruchomieniem silnika. Koniecznie trzeba zmienić opony na zimowe. Warto też zabezpieczyć karoserię samochodu przed korozją. A zatem, do dzieła!

Nadwozie

Przede wszystkim umyj auto i uzupełnij wszystkie ubytki lakieru. Następnie zabezpiecz nadwozie woskiem lub innym środkiem konserwującym, który ochroni lakier przed działaniem soli.

Przeczytaj także: Jak dbać o samochodowe wycieraczki szyb zimą

Światła

Szczególnie ważne jest sprawdzenie instalacji oświetleniowej. Trzeba sprawdzić działanie wszystkich reflektorów – świateł przednich i tylnych oraz migaczy. Nie zapomnij o światłach przeciwmgielnych i drogowych. Mogą przydać się szczególnie za miastem. Zwróć też uwagę na to, czy szybka i lustro reflektora są czyste.

Uszczelki i zamki

Gumowe uszczelki w drzwiach i klapie bagażnika posmaruj specjalnym środkiem pielęgnacyjnym – silikonem lub wazeliną techniczną. Zapobiegnie to przymarzaniu uszczelek i ich uszkodzeniu podczas otwierania samochodu w niskiej temperaturze. Zamki też warto posmarować środkiem zapobiegającym zamarzaniu. Warto również zainwestować w odmrażacz do zamków i trzymać go w kieszeni.

Wycieraczki

O tej porze roku muszą działać bezbłędnie. Jeśli już teraz słabo zbierają brud (szyba jest rozmazana), to oznaka, że pióra wycieraczek się zużyły i trzeba je wymienić. Zimą, zanim wyjedziesz autem, pamiętaj o sprawdzeniu, czy nie przymarzły do szyby. Na wszelki wypadek warto wozić drugą parę wycieraczek, bo przymarznięte do szyby i oderwane nie będą spełniały swojej roli. Musisz też wymienić płyn do spryskiwaczy na taki, który jest odporny na zamarzanie (choć obecnie stosowane są już wszelkie płyny wielosezonowe).

Patrz też: Akumulator na mrozie - dlaczego traci prąd? Jak dbać o baterię auta zimą

Akumulator

O kondycji akumulatora może wypowiedzieć się tylko fachowiec. Należy wykonać podstawowy pomiar prądu ładowania oraz sprawdzić jakość połączeń przewodów z alternatora do akumulatora oraz do rozrusznika. W autach z silnikiem Diesla trzeba pamiętać o sprawdzeniu układu podgrzewania świec żarowych, natomiast z silnikami benzynowymi należy zlecić kontrolę świec zapłonowych i pozostałych elementów układu zapłonowego.
Samodzielnie zaś możesz rozłączyć i dokładnie oczyścić zaciski akumulatora, a po zmontowaniu zabezpieczyć je odpowiednim preparatem, np. wazeliną techniczną. Musisz też oczyścić całą obudowę baterii, bo brud w połączeniu z wilgocią staje się dobrym przewodnikiem prądu i może powodować rozładowanie akumulatora.

Płyn chłodniczy

Przed zimą powinieneś też sprawdzić temperaturę zamarzania płynu i w razie potrzeby wymienić go na nowy. Służy do tego specjalny miernik. Jeżeli okaże się, że płyn może zamarznąć przy stosunkowo wysokiej temperaturze, to musisz go wymienić lub dolać odpowiednią dozę koncentratu specjalnego środka, który obniża temperaturę zamarzania.

Elektryka

Zanim przyjdą mrozy, sprawdź, jak działa w aucie ogrzewanie. To samo dotyczy ogrzewanej tylnej szyby. Jeśli nie grzeje cała szyba, konieczna jest wizyta u elektryka.

Zobacz również: Jak wymienić samodzielnie płyn chłodniczy, o czym trzeba pamiętać

By zima nie zaskoczyła

Koniecznie wyposaż się w:
- dobrą szczotkę do odśnieżania auta
- odmrażacz do szyb (noś w kieszeni lub w teczce)
- skrobaczkę do szyb
- preparat zapobiegający przymarzaniu uszczelek do nadwozia
- odmrażacz do zamków

Spakuj też do bagażnika:
- przewody rozruchowe
- linkę holowniczą
- rękawice robocze
- saperkę
- zapasowy płyn do spryskiwaczy
- ewentualnie łańcuchy śniegowe

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: