SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Waszym zdaniem: alkomat vs. alkotest

Waszym zdaniem: alkomat vs. alkotest

10.12.2014, godz. 00:00
Waszym zdaniem: alkomat vs. alkotest
foto:

Alkomat czy alkotest? Z pewnością jeden z tych produktów zawsze warto mieć pod ręką. Szczególnie podczas zbliżających się świąt, Sylwestra i karnawału. Rodzinne spotkania zachęcają do sięgania po alkohol, dlatego lepiej nie ryzykować. Kary dla pijanych kierowców sięgają 5.000 zł, o możliwości trafienia za kratki już nie wspominając. Brak pewności, co do własnego stanu przed wyruszeniem w drogę może też kosztować życie nasze, naszych bliskich lub innych uczestników ruch drogowego. Dlatego badajmy się. Na co zwrócić uwagę wybierając alkomat lub alkotest?

Na rynku dostępnych jest wiele narzędzi do pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Alkomaty i alkotesty dostępne są w kliku wariantach, różnią się także cenowo. Mają inne zasady działania i różną wiarygodność pomiaru. Jakim produktom warto zaufać?

Alkomat

Alkomaty to skomplikowane urządzenia, które nie tylko sygnalizują nam, czy w wydychanym powietrzu nadal obecny jest alkohol, ale także pokazują jego dokładne stężenie. W odróżnieniu od jednorazowych alkotestów, alkomaty to urządzenia, które odpowiednio konserwowane będą służyć nam przez długie lata.


W ofercie producentów alkomatów możemy znaleźć urządzenia elektrochemiczne z czujnikiem ciśnienia (klasa A) albo te z czujnikiem przepływu. Dostępne są też zdecydowanie mniej wiarygodne alkomaty półprzewodnikowe. Za wykrywanie alkoholu w alkomacie klasy A odpowiedzialny jest sensor chemiczny – skomplikowany czujnik wykonany z platyny. Czujnik ciśnienia pilnuje zaś, by urządzenie pobrało optymalną do pomiaru próbkę powietrza.

Ceny alkomatów klasy A zaczynają się od ok. 350 zł. Pamiętajmy, alkomat może nam uratować życie, dlatego nie warto oszczędzać na jego jakości! Warto jednak mieć na uwadze, że czasami wyższa cena wcale nie przekłada się na wiarygodność pomiaru. Dlatego najlepiej przeanalizować parametry techniczne urządzenia zanim podejmiemy decyzje o zakupie. Nieuczciwi naciągacze potrafią sprzedawać niedokładne alkomaty półprzewodnikowe w cenach typowych dla dokładnych alkomatów elektrochemicznych (klasy A). Dlatego warto unikać produktów o nieznanych nazwach i pochodzeniu.

Co jakiś czas (dokładne informacje znajdziemy w instrukcji obsługi urządzenia) alkomat trzeba kalibrować. Duża liczba pomiarów, a także upływający czas obniża bowiem czujność sensora. Taka kalibracja polega na ponownej „nauce" sensora, jak prawidłowo i z minimalnym błędem odczytywać wartość pobranej próbki powietrza. Kalibracji dokonamy w serwisie.

Alkotest

Alkotesty to produkty jednorazowe i względnie tanie. Podobnie jak alkomaty, służą do pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Alkotesty także różnią się jakością. Produkty starego typu (najczęściej polskiej produkcji) nie posiadają jednoznacznej skali pozwalającej stwierdzić, czy ktoś przekroczył dopuszczalny limit 0,2 promila i może bezpiecznie wsiadać za kierownicę, czy też nie.

To istotna wada, podważająca sens badania. Dlatego Krzysztof Hołowczyc – znany z walki o bezpieczeństwo na polskich drogach – rekomenduje używanie alkotestów Certen, które taką skalę posiadają. Produkty te przeszły też rygorystyczne badania w amerykańskiej rządowej Agencji ds. Żywności i Leków, co potwierdzają stosowne certyfikaty. Alkotest Certen kosztuje ok. 7-8 zł i można go kupić wszędzie: w sklepach spożywczych, monopolowych czy na stacjach benzynowych.

Parametry techniczne - na co zwrócić uwagę?


Przed zakupem alkomatu lub alkotestu warto wziąć pod lupę specyfikację techniczną danego produktu.

Alkomat

Typ sensora – najlepiej zdecydować się na alkomat elektrochemiczny z czujnikiem ciśnienia (klasa A).

Zakres i dokładność pomiaru – ważne, żeby alkomat miał szeroki zakres pomiaru, np. od 0.000 do 4.000 ‰. Różnica w dokładność pomiaru przy różnych stężeniach alkoholu nie powinna być większa niż kilka setnych promila.

Darmowa kalibracja w serwisie – każdy alkomat trzeba co jakiś czas kalibrować. Warto wybrać producenta, który zapewni nam darmową kalibrację w autoryzowanym serwisie.

 

Alkotest

Certyfikat jakości - najważniejsza jest wiarygodność wyniku. Dlatego warto wybrać certyfikowane alkotesty, których rzetelność została sprawdzona przez międzynarodowe instytucje, np. przez FDA, czyli amerykańską rządową Agencję Żywności i Leków.

Woreczek z zaworem – do każdego alkotestu powinien być dołączony woreczek pomiarowy, do którego wdmuchujemy bezpośrednio powietrze, a dopiero stamtąd trafia ono do tubki z reagentem chemicznym. Taka konstrukcja chroni nas przed kontaktem ustami z substancją chemiczną zawartą w alkoteście. Inna konstrukcja alkotestu (dmuchanie bezpośrednio do rurki z reagentem) niesie ryzyko zatrucia i podrażnień.

 

Dla kogo alkomat, a komu przyda się alkotest?

Alkomat to niezbędne urządzenie dla każdego zawodowego kierowcy i osób, które bardzo często siadają za kółkiem. Jeśli codziennie dojeżdżasz autem do pracy i lubisz towarzyskie weekendy, warto mieć alkomat w samochodowym schowku albo podręcznej torbie.

Alkotest rekomendowany jest kierowcom, którzy okazyjnie sięgają po alkohol, a chcą mieć pewność, że na drugi dzień po wypiciu paru kieliszków nie stwarzają zagrożenia dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Warto przypomnieć, że aż 72% kierowców zatrzymanych przez policę pod wpływem tłumaczy, że alkohol pili poprzedniego dnia. Pewność siebie w takich momentach bywa złudna. Dlatego, żeby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i nie narażać zdrowia naszego i naszych bliskich, warto przed ruszeniem w drogę poświęcić chwilę na badanie alkomatem lub alkotestem.

Wybierz alkomat dla siebie >>

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: