SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Webasto: co to jest, jak działa ogrzewanie postojowe w aucie, czy warto założyć

Webasto: co to jest, jak działa ogrzewanie postojowe w aucie, czy warto założyć

09.12.2014, godz. 08:36
Webasto ogrzewanie postojowe
foto: Webasto

Zima to dla kierowców najtrudniejsza pora roku. Niska przyczepność nawierzchni, opady śniegu, ograniczona widoczność i ujemne temperatury – przez kilka miesięcy w roku każdy kierowca musi się z nimi zmagać. Istnieje świetny sposób, żeby ułatwić sobie eksploatację auta zimą. Rozwiązanie to jest proste i bardzo niezawodne – to samochodowe ogrzewanie postojowe.

Jak działa ogrzewanie postojowe?

Działanie systemu ogrzewania Webasto opiera się na wykorzystaniu układu chłodzenia silnika oraz układu wentylacji samochodu. Serce całego systemu – nieduży i wydajny agregat grzewczy – jest zamontowany pod maską, połączony z układem chłodzenia i zasilany paliwem bezpośrednio ze zbiornika samochodu: działa więc całkowicie niezależnie od silnika. Wentylator urządzenia Webasto zasysa powietrze niezbędne do spalania paliwa, a po rozpoczęciu pracy agregat uruchamia obieg płynu chłodniczego silnika samochodu.

Przeczytaj: Chemia zimą zawsze pomoże. Co stosować na zamarznięte zamki i lód na szybach

Podgrzany płyn chłodniczy zaczyna ruch w zamkniętym obiegu – od urządzenia Webasto, do wymiennika ciepła pojazdu, następnie silnika, by wrócić do agregatu grzewczego, gdzie znów zostaje podgrzany. Podczas całego obiegu płyn oddaje ciepło, które przez dmuchawy układu wentylacji jest kierowane do kabiny samochodu – nawet przy niskich temperaturach wystarczy około 20 minut, by nagrzać wnętrze auta. Natomiast dodatkową korzyścią jest to, że podgrzany zostaje również silnik, dzięki czemu po rozruchu zużywa mniej paliwa – zmniejsza to emisję zanieczyszczeń i równoważy zużycie paliwa potrzebne wcześniej na rozgrzanie powietrza w kabinie.

Przyjemne ciepło i wentylacja wnętrza

Kiedy wśród pokrytych śniegiem aut z szyb Twojego samochodu stopiony śnieg sam spływa po prostu wsiadasz i ruszasz. Nie tracisz czasu na odśnieżanie auta, nie masz też obaw, że zaparują szyby. Statystyki pokazują, że do największej liczby wypadków w okresie zimowym dochodzi w ciągi pierwszych 15 minut jazdy. Przyczyny są oczywiste – ograniczona widoczność oraz dłuższy czas reakcji kierowcy przy niskiej temperaturze. Korzyści korzystania z ogrzewania Webasto to więc rzeczy najważniejsze – komfort, bezpieczeństwo i oszczędność czasu. System Webasto jest przydatny również w lecie – dzięki funkcji wentylacji można przewietrzyć kabinę zaparkowanego na słońcu auta, obniżając panującą w niej temperaturę.

Steruj ogrzewaniem z telefonu komórkowego

Firma Webasto oferuje kilka sposobów sterowania ogrzewaniem postojowym. Czas włączenia ogrzewania można zaprogramować wcześniej przez specjalny zegar-timer, można je też uruchomić pilotem zdalnego sterowania (zasięg do 1 kilometra) lub za pomocą specjalnej aplikacji na smartfona – w tym ostatnim wypadku po prostu wysyłasz do swojego samochodu wiadomość sms.

Patrz też: Jak wyprowadzić auto z poślizgu, jak jeździć w czasie zimy

Systemy ogrzewania postojowego Webasto są przeznaczone do każdego rodzaju samochodu – od aut najmniejszych po ciężarowe. Urządzenia są testowane w ekstremalnych warunkach, znacznie bardziej wymagających niż te stosowane przez instytucje badawcze. W efekcie, w niezależnych testach ekspertów rynku motoryzacyjnego, samochodowe ogrzewania postojowe Webasto zajmuje najwyższe miejsca na podium.

WIDEO - tak działa ogrzewanie postojowe w aucie

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: