SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Widzisz psa zamkniętego w aucie na upale? Możesz zareagować i zbić szybę

Widzisz psa zamkniętego w aucie na upale? Możesz zareagować i zbić szybę

24.05.2014, godz. 19:18
pies w samochodzie
pies w samochodzie foto: EAST NEWS

Życie czworonoga jest ważniejsze od mienia. Jeśli jest się świadkiem sytuacji, w której duszą się zwierzęta pozostawione w pojeździe na upale, prawo pozwala zareagować. Podobnie jak w przypadku dziecka zamkniętego w rozgrzanym aucie, dopuszczalne jest włamanie się do auta.

Zostawienie pupila w nagrzanym samochodzie w pełnym słońcu, to narażanie go na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia. Każdy, kto spotka czworonoga w takiej sytuacji, ma obowiązek zainteresować się sytuacją. Gdy z oceny wynika, że właściciel od długiego czasu nie interesuje się zwierzęciem zostawionym na upale, a zwierzę się wyraźnie dusi, trzeba zareagować. Zwykle wystarczy powiadomienie odpowiednich służb dzwoniąc pod numer alarmowy 112, ale bywa także, że bez wybicia szyby w aucie się nie obejdzie.

Przeczytaj też: PAMIĘTAJ! Dziecku zostawionemu w aucie na upale grozi śmierć

Co w sytuacji, gdy zdecydujemy się na taki krok? Kwestiom prawnym sytuacji pozostawienia czworonoga na upale przyglądnęła się Gazeta.pl. - W takich sytuacjach jak najbardziej, to jest typowy stan wyższej konieczności - kiedy trzeba ratować dobro wyższej wartości niż mienie. W tym wypadku - życie zwierzęcia. Zgodnie z przepisami prawa karnego osoba, która dokonuje takiego czynu, nie popełnia przestępstwa. Warto też od razu wezwać na miejsce policję - wyjaśnia Gazecie.pl adwokat Katarzyna Topczewska.

Okazuje się też, że właściciel uszkodzonego samochodu, w którym zamknięte były na upale zwierzęta, nie ma zbyt wielkich szans na wyegzekwowanie odszkodowania od sprawcy. W świetle prawa odpowiedzialność osoby jest uznawana w postępowaniu karnym, jak i cywilnym za kontratyp, bo uszkodzenie mienia było podyktowane celem ratowania życia.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: