SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady W USA za kierownicą jest więcej kobiet niż mężczyzn!

W USA za kierownicą jest więcej kobiet niż mężczyzn!

13.11.2012, godz. 21:26
kobieta za kierownicą
foto:

Po raz pierwszy w historii USA większość posiadaczy prawa jazdy to kobiety. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że w Ameryce jest w ogóle więcej kobiet. Główny powód jest taki, że ubezpieczenie dla młodych mężczyzn jest za drogie i wielu bezrobotnych nie może sobie na nie pozwolić.

Do niedawna większość kierowców w USA stanowili mężczyźni. Teraz to się zmieniło. Za kierownicą zasiada więcej kobiet starszego pokolenia, bo po prostu żyją dłużej i jest ich więcej, ale także i więcej młodych. Mężczyźni poniżej 25 roku życia to grupa o najwyższych stawkach za ubezpieczenie. Wielu z nich mieszka z rodzicami i nie ma nawet swojego samochodu. W grupie w wieku od 25 do 45 lat nadal większość kierowców to mężczyźni, ale nie zmienia to całości obrazu.

- Ta zmiana proporcji wpływa na wiele rzeczy. Kobiety kupują mniejsze, wydajniejsze i bardziej bezpieczne samochody, mają mniejszy przejazd roczny i zużywają przez to mniej paliwa. Powodują także mniej groźnych wypadków - mówi Michael Sivak z University of Michigan's Transportation Research Institute, który przygotowała opracowanie na ten temat.

Z badania wynika też, że samochód stracił na popularności wśród młodych mężczyzn, bo nie mogą prowadzić i zajmować się jednocześnie swoim iPadem. Na popularności zyskuje więc komunikacja publiczna, przynajmniej w wielkich miastach. Zmieniła się też rola samochodu jako symbolu statusu i wolności, bo nie spełnia już żadnej z tych ról.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: