SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Autogaz to najczystsze paliwo pod względem norm zanieczyszczeń. Wiedziałeś?

Autogaz to najczystsze paliwo pod względem norm zanieczyszczeń. Wiedziałeś?

25.01.2017, godz. 15:27
smog, spaliny samochodowe, wydech, korek
foto: materiały prasowe

Dramatycznie pogarszająca się jakość powietrza w polskich miastach ma nierozerwalny związek z sezonem grzewczym. Z badań przeprowadzonych przez NIK wynika, że główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza jest indywidualne opalanie budynków, ale bez znaczenia nie pozostają także samochody. Najbardziej trujące są diesle, a najlepiej pod względem norm zanieczyszczeń wypadają auta napędzane autogazem.

Paliwo LPG i CNG nie emituje cząstek stałych do atmosfery oraz zapewnia kilkukrotnie mniejszą emisję zanieczyszczeń w stosunku do tradycyjnych paliw takich jak benzyna czy diesel. Wyraźnie mniejsza emisja szkodliwych związków do atmosfery sprawia, że auto na gaz może być traktowane jako element długofalowej polityki antysmogowej.

LPG, jak i CNG to paliwa ekologiczne, które nie emitują cząstek stałych – głównego składnika smogu oraz w znacznie mniejszym stopniu wydzielają inne toksyczne zanieczyszczenia, takie jak np. CO, NOx – mówi Katarzyna Rutkowska, prezes firmy AC S.A., producenta instalacji autogaz marki STAG.

Zobacz koniecznie: Polacy stworzyli... czołg na gaz!

Warto zwrócić uwagę, że w wielu stolicach Europy oraz innych dużych miastach m.in. Niemiec, Włoch, Hiszpanii czy Francji, władze wprowadzają zakaz wjazdu do centrów miast samochodom najbardziej zanieczyszczającym środowisko, w tym napędzanych dieslem. – Nie dotyczy to samochodów napędzanych gazem, np. w Paryżu samochodami na gaz można jeździć we wszystkich strefach miasta i we wszystkie dni, nawet po ogłoszeniu "alarmów smogowych", czyli podwyższonego poziomu zanieczyszczenia w powietrzudodaje Rutkowska.

Autogaz – jedyne paliwo spełniające normy zanieczyszczeń

Ekologiczność zasilania gazem to mniejsze zanieczyszczenie powietrza, gdyż mieszanka propanu i butanu spala się bardziej wydajnie od benzyny, a jej resztki w mniejszym stopniu przedostają się do oleju silnikowego. Ekologiczny wymiar paliwa LPG można w łatwy sposób sprawdzić za pomocą warsztatowego analizatora spalin, dokonując pomiaru związków toksycznych w nich zawartych – np. zawartość CO, HC i NOx w spalinach przy prawidłowo zamontowanej, skonfigurowanej oraz wyregulowanej instalacji gazowej są znacznie niższe – mówi Tomasz Cybulko, dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego firmy AC S.A.

Z badania przeprowadzonego w warsztacie można również dowiedzieć się, że w LPG w ogóle nie występują związki siarki i ołowiu. – Wynika to z faktu, że paliwa gazowe ich nie zawierają, w przeciwieństwie do benzyny, gdzie ołów dodawany jest m.in. w celu zwiększenia liczby oktanowej – dodaje Cybulko.

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: