SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Wilgoć w aucie - jak się jej pozbyć, jak usunąć nieprzyjemny zapach

Wilgoć w aucie - jak się jej pozbyć, jak usunąć nieprzyjemny zapach

18.12.2016, godz. 23:11
Renault Megane Grandtour GT 220
Renault Megane Grandtour GT 220 foto: zdjęcia własne

Zima to okres nieustannej walki z wilgocią w samochodzie. Ciągle zaparowane szyby i nieprzyjemny zapach w środku pojazdu potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. Co zrobić, by pozbyć się tych problemów?

Walkę z wilgocią w samochodzie powinniśmy zacząć od kilkugodzinnego przewietrzenia pojazdu w ciepłym miejscu oraz dokładnego posprzątania kabiny pasażerskiej. Należy pozbyć się wszelkich śmieci, odkurzyć fotele, dywaniki i podłogę, a także umyć od środka wszystkie okna (najpierw powinno się odtłuścić je detergentem, a dopiero później umyć płynem do okien).

Co więcej, warto wymienić materiałowe dywaniki na ich gumowe odpowiedniki, dzięki czemu łatwiej będzie wylać wodę i usunąć błoto przyniesione na podeszwach butów. Eleganckie, welurowe dywaniki wpijają wodę, a ta przez materiał przesiąka na wykładzinę auta. Zamoczona wykładzina to najczęstszy ośrodek wilgoci, wpływający na parowanie szyb. Osuszenie jest trudne podczas zimnej pory roku. Zawilgotniała tapicerka czy dywaniki powodują nieprzyjemny zapach stęchlizny. Jednym ze sposobów pozbycia się wilgoci z tapicerki jest pozostawienie we wnętrzu kilku arkuszy pogniecionego papieru gazetowego (szarego) i wyrzucene go po kilku godzinach. Innym sposobem jest np. pozostawienie na noc wewnątrz auta plastikowego naczynia z dużą ilością soli.

Sprawdź: Kiedy wymienić filtr kabinowy, dlaczego warto to zrobić

Dobrym pomysłem jest również zakup pochłaniacza wilgoci, który jest dostępny w wielu sklepach. Jeśli te metody nie pomogą, należy sprawdzić stan uszczelek. Szczelność drzwi, okien, prowadnic szyb powinna być w nienagannym stanie. Uszkodzone uszczelki trzeba wymienić, a w pielęgnacji dobrych gum pomagają preparaty silikonowe lub glicerynowe. Uszczelki pokryte welurem czyścić można natomiast wodą z mydłem i dobrze osuszyć.

Równie ważne jest sprawdzenie odpływów, drożność kanałów powietrznych, a także zrobić przegląd klimatyzacji. Używanie klimatyzacji z otwartym obiegiem w trakcie zimy ma sens, ponieważ klimatyzacja z racji swojego działania osusza powietrze, a dodatkowo chłodne powietrze napływające z zewnątrz pojazdu zazwyczaj jest suchsze niż to w kabinie. Dla swobodnego przepływu powietrza koniecznie wypada wymienić filtr przeciwpyłkowy. Dzięki zadbaniu o wentylację uniknie się w dużym stopniu uciążliwego problemu parujących szyb.

Czytaj też: Mycie auta zimą: jaka myjnia jest zimą najlepsza

A jak poradzić sobie z nieprzyjemnym zapachem w aucie? Na to też istnieje kilka sposobów. Pierwszy z nich, to rozsypanie na podłodze samochodu żwirku dla kotów i odkurzenie go po kilku godzinach. Kolejnym rozwiązaniem jest umieszczenie w kabinie pasażerskiej płóciennego woreczka wypełnionego mieloną kawą lub zastosowanie neutralizatora zapachów. Warto również przeczyścić oraz odgrzybić układ klimatyzacji i nawiewy, ponieważ w tych elementach lubią rozwijać się drobnoustroje, które odpowiadają za brzydkie wonie. Jeśli opisane metody nie pomogą, to można skorzystać z zabiegu ozonowania wnętrza, który polega na zabiciu niepożądanych drobnoustrojów wydzielających przykre zapachy.

autor: SuperAuto24.pl zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: