SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Wiosną UWAŻAJ na ROWERZYSTÓW na drogach

Wiosną UWAŻAJ na ROWERZYSTÓW na drogach

13.04.2013, godz. 00:42
rowerzysta a kierowca
foto: Renault

Wraz z nadejściem wiosny na drogach pojawia się coraz więcej rowerzystów. Kierowcy muszą ponownie przyzwyczaić się do ich obecności, częściej spoglądać w lusterka i zachować większą ostrożność. Natomiast rowerzyści powinni pamiętać, że zawsze lepiej wybierać mniej uczęszczane drogi i dla własnego bezpieczeństwa wychodzić z założenia, że kierowca samochodu go nie widzi.

Z momentem wjeżdżania na drogi coraz większej liczby rowerzystów, pojawia się większa frustracja u kierowców. Aby nie dochodziło do nerwowych zachowań, obie strony muszą szanować się nawzajem i powstrzymać przed niebezpieczną agresją.

– Często złość wobec rowerzystów związana jest z poczuciem niesprawiedliwości kierowców. Gdy oni stoją w korku, rowerzyści, łamiąc przepisy bezkarnie manewrują między samochodami. Z drugiej znowu strony sami rowerzyści czują się ignorowani przez kierowców – wyjaśnia Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

>>> MANDAT ZA PRĘDKOŚĆ: Kto może ukarać kierowcę, jakie służby mają takie uprawnienia <<<

Rowerzyści powinni wybierać ulice o mniejszym ruchu samochodowym, zawsze sygnalizować skręty w prawo lub lewo, nie zapominać o kasku i oświetleniu roweru, gdy podróżują po zmroku. Idealna byłaby sytuacja, gdyby ruch rowerowy był całkowicie odseparowany od dróg dostępnych dla samochodów. W Polsce jest coraz więcej ścieżek rowerowych, ale nadal większość rowerzystów jest zmuszona poruszać się po jezdni wraz z autami. - Z całą pewnością jest to dla wielu z rowerzystów bardzo stresująca podróż. Spokój, wyrozumiałość i przestrzeganie przepisów przez wszystkich użytkowników dróg to najlepsza recepta – mówią trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Niezwykle istotna podczas jazdy rowerem jest koncentracja i orientacja w ruchu ulicznym. Do tego niezbędna obserwacja otoczenia i wrażenia słuchowe. Jeśli rowerzysta rozmawia przez telefon lub słucha muzyki, może z opóźnieniem zauważyć niebezpieczeństwo. Badania wykazują, że w takiej sytuacji następuje wzrost wskaźnika wypadkowości o 1,4 procent.

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: