SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Wlałeś do baku złe paliwo? Sprawdź co powinieneś zrobić

Wlałeś do baku złe paliwo? Sprawdź co powinieneś zrobić

24.10.2015, godz. 09:49
stacja paliw, paliwo, tankowanie,
foto: zdjęcia własne

Gorszy dzień, chwila nieuwagi lub problemy w pracy, a lada moment niewłaściwe paliwo trafia do baku naszego pojazdu. Co zrobić, gdy zamiast oleju napędowego wlejemy benzynę lub na odwrót? Mamy na to kilka rad.

Co zrobić, gdy do baku pojazdu napędzanego turbodieslem wlejemy benzynę? Jeśli nasze auto jest wiekowe i nie zostało wyposażone w system common rail lub pompowtryskiwacze, to domieszka "bezołowiowej" w granicach kilkunastu procent właściwie nie jest problemem. W tej sytuacji wystarczy tylko napełnić "ropą" zbiornik paliwa do pełna, a motor powinien bezproblemowo wypalić mieszaninę cieczy.

Gorzej, jeśli jednostka napędowa naszego auta otrzymała system common rail lub pompowtryskiwacze. W obydwu przypadkach olej napędowy służy również za smarowidło całego układu. Uruchomienie pojazdu z benzyną w baku może skutkować wydaniem sporej ilości gotówki z naszego portfela, ponieważ zachodzi wtedy konieczność odholowania "czterech kółek" do warsztatu. Tam mechanicy osuszą zbiornik paliwa, przeczyszczą przewody paliwowe, wymienią filtr paliwa i w razie konieczności zamontują nowe wtryskiwacze.

Sprawdź: Czy warto stosować zimowy płyn do spryskiwaczy

Szczęście w nieszczęściu, kiedy o naszej pomyłce zorientujemy się przed uruchomieniem samochodu. Wtedy wystarczy wypompować paliwo ze zbiornika i wlać olej napędowy. Warto poprosić o pomoc pracowników stacji paliw, ponieważ czasami dysponują oni sprzętem do tego typu zadań.

Podobnie należy postąpić w przypadku motorów benzynowych. Auta wyposażone w gaźnik powinny poradzić sobie z benzyną wymieszaną z niewielką ilością oleju napędowego. Motory z wtryskiem paliwa nie są aż tak tolerancyjne. Ponadto skutkiem uruchomienia silnika na "ropie" może być m.in. awaria katalizatora. jeśli olej napędowy nie trafił do przewodów paliwowych, to wystarczy wypompować go z baku i wymienić filtr paliwa. Na szczęście "pistolety" dystrybutorów ON mają większą średnicę niż wlew paliwa w samochodach zasilanych "bezołowiową", dlatego w "benzyniakach" trudniej o pomyłkę.

autor: Łukasz Kuźmiuk zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: