SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Wyjazd na narty za granicę: z jakimi prędkościami można jeździć w krajach Europy

Wyjazd na narty za granicę: z jakimi prędkościami można jeździć w krajach Europy

17.01.2017, godz. 00:21
wyjazd na narty
foto: Taurus

Rozpoczął się okres ferii zimowych co wiąże się z wyjazdami na krótkie wypoczynki. Część z nas wyjedzie poza granice Polski na zimowe urlopy i szaleństwa na śniegu. Podpowiadamy z jakimi prędkościami można się bezpiecznie poruszać po krajach słynących z zimowych kurortów.

Najbardziej znane miejsca na zimowe odpoczynki poza granicami Polski są u naszych południowych sąsiadów – Czechy i Słowacja. Część rodaków decyduje się na wyjazd na południe Europy na alpejskie stoki – Niemcy, Austria, Szwajcaria, Francja i Włochy. Zobaczmy zatem jakie są obwarowania prawne dotyczące ograniczeń prędkości i prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Chociaż w przypadku tego drugiego najbezpieczniej jest stosować zasadę jazdy zawsze w pełni trzeźwym i wypoczętym.

Sprawdź też: Wyjeżdżasz autem na narty za granicę? Poznaj dopuszczalne dawki alkoholu w Europie, jeśli lubisz napić się grzańca na stoku

Porównując ograniczenia prędkości przepisy w większości krajów są bardzo podobne - w terenie zabudowanym wszędzie są ograniczenia prędkości do 50 km/h. Różnice zaczynają się pojawiać w podróżach pomiędzy poza miastami: poza Szwajcarią, Austrią i Niemcami wszędzie podróżujemy z 90 km/h na liczniku. Szwajcarzy słyną z literalnego przestrzegania prawa i zalecamy podróżowanie z narzuconymi 80 km/h. W Austrii i Niemczech możemy pozwolić sobie na więcej – 100 km/h.

W kwestii ograniczeń prędkości w podróży autostradami jest bardzo podobnie do wcześniej wspomnianych ograniczeń. Poza Polską, Niemcami i Szwajcarią wszędzie pojedziemy maksymalnie 130 km/h. W Polsce limity na autostradach podniesiono do 140 km/h. Niemcy choć miejscowo nie stosują ograniczeń, to zalecane jest 130 km/h. Trzeba tylko pamiętać o tym, że niektórzy ubezpieczyciele mogą odmawiać wypłat odszkodowania za wypadki przy wyższych prędkościach. W Szwajcarii pojedziemy "tylko" 120 km/h.

Czytaj: Koniec litości dla pijanych kierowców - projekt ustawy gotowy!

Podejście do prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu na południu Europy, jest bardziej liberalne w porównaniu z krajami położonymi w centralnej części starego kontynentu. W Austrii, Francji, Niemczech, Szwajcarii i Włoszech maksymalne dopuszczalne stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu może wynosić 0,5 promila. Dużo bardziej restrykcyjna jest Polska, gdzie można "wydmuchać" maksymalnie 0,2 promila. Jakikolwiek alkohol w organizmie kierowcy w Czechach i na Słowacji jest traktowany jako przestępstwo – tam obowiązuje 0,0 promila.

.
Ograniczenia w wybranych krajach europejskich
.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: SuperAuto24.pl zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: