SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Wyjazd autem na święta Bożego Narodzenia: tak bezpiecznie dojedziesz do celu

Wyjazd autem na święta Bożego Narodzenia: tak bezpiecznie dojedziesz do celu

17.12.2014, godz. 09:58
Renault Captur
foto: Renault

Wielu kierowców w czasie świąt Bożego Narodzenia pokonuje setki kilometrów, aby spędzić ten czas z rodziną. Co zagwarantuje spokój podczas długiej drogi? Z pewnością odpowiednio zaplanowana podróż, zachowanie bezpieczeństwa i przede wszystkim w pełni sprawne auto.

Świąteczna aura na drogach

W okresie Świąt na drogi wyjeżdża dużo więcej kierowców, którzy sporadycznie prowadzą samochód. W takich sytuacjach brak doświadczenia i nieuwaga mogą być przyczyną wypadków, a pośpiech i brawura prowadzą do sytuacji stresowych. Zwłaszcza jeśli w tym czasie ruch jest wzmożony, a warunki na drogach trudne. Prognozy przewidują, że czekają nas w tym roku na świętach opady deszczu oraz marznący deszcz, a temperatury będą balansować na granicy zera.

Zobacz też: Jak najlepiej dojechać do Białki Tatrzańskiej. Najszybsza trasa dojazdu na narty

Planując podróż powinniśmy uwzględnić, że na drogach będzie ślisko. Szczególnie w nocy i rankiem, kiedy temperatury są niższe, na drogach może pojawić się tzw. czarny lód, czyli cienka warstwa zamarzniętej wody, pokrywająca jezdnię – mówi Zbigniew Weseli. – W takiej sytuacji bardzo łatwo o poślizg, dlatego należy ograniczyć prędkość i nie wykonywać gwałtownych manewrów – dodaje dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Przygotuj auto na podróż

Przede wszystkim powinniśmy mieć założone opony zimowe, uzupełnić płyn do spryskiwaczy oraz sprawdzić oświetlenie pojazdu. Warto także wybrać się na przegląd techniczny naszego samochodu. Ważne, aby w dobrej kondycji był układ kierowniczy i hamulcowy. Nie zapominajmy oprócz prezentów zabrać w podróż skrobaczkę do szyb. Mogą też się przydać kable rozruchowe w razie gdyby nasz akumulator odmówił posłuszeństwa.

Przeczytaj: Polscy kierowcy każdego roku dają się zaskakiwać zimie

Dla większego bezpieczeństwa wyjedźmy wcześniej. Załóżmy, że czas dojazdu będzie dłuższy niż zazwyczaj. Warto także pamiętać, aby nie jeździć w długie trasy wtedy, gdy jesteśmy zmęczeni. Nasza koncentracja jest dużo gorsza, a reakcje opóźnione. Warto pamiętać o regularnych postojach i przynajmniej raz na 2 godziny zrobić sobie 15-minutową przerwę.

Policyjne kontrole

Jak co roku, w okresie świątecznym możemy spodziewać się wzmożonej kontroli policji, która nie tylko zadba o organizację ruchu, ale także będzie sprawdzać, czy kierowcy przestrzegają przepisów i nie prowadzą pojazdów pod wpływem alkoholu. Niestety jak wynika z policyjnych statystyk, w zeszłym roku funkcjonariusze zatrzymali aż 567 pijanych kierowców. Ponadto doszło do 154 wypadków, w których zginęło 17 osób.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Szkoła Jazdy Renault zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: