SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Wyjazd autem za granicę - o tym musisz pamiętać!

Wyjazd autem za granicę - o tym musisz pamiętać!

26.07.2017, godz. 07:00
Samochodem na wakacje
Hyundai i10 foto: materiały prasowe

W ubiegłym roku aż 69% Polaków wybrało się na wakacje samochodem. Przeważyła głównie wygoda tego środka transportu, lecz warto pamiętać, by przed wyjazdem sprawdzić stan techniczny pojazdu. Od tego zależy nie tylko powodzenie wypoczynku, ale i nasze bezpieczeństwo.

Kluczową kwestią jest stan techniczny auta. Należy zwrócić uwagę na układ hamulcowy – skontrolujmy tarcze hamulcowe, klocki, ale i poziom płynu. To właśnie utrzymanie odpowiednich wartości płynów eksploatacyjnych jest podstawowym elementem utrzymania pojazdu w jak najlepszej sprawności.

Krok 1 - płyny eksploatacyjne

Oprócz płynu hamulcowego (oraz wspomagania) warto zwrócić uwagę na ciecz chłodzącą. Wystarczy chwila postoju w korku by nasz silnik uległ przegrzaniu. Płyn nie powinien mieć więcej niż trzy lata, lecz jeśli wcześniej zauważymy niewielkie ubytki, można ratować się odrobiną wody destylowanej. Warto pamiętać, by alkohol (z wlanego wcześniej płynu) stanowił co najmniej połowę cieczy w układzie chłodzenia. Jeśli już kupujemy płyn, nie sugerujmy się kolorem, lecz dowiedzmy się, czy w naszym aucie środek ma dodatki nieorganiczne (IAT) czy organiczne (OAT). Tych cieczy nie można ze sobą mieszać.

Równie ważny jest poziom oleju. By prawidłowo sprawdzić jego poziom trzeba ustawić samochód płaskiej, poziomej płaszczyźnie. Po kilku minutach od wyłączenia silnika należy wyjąć bagnet olejowy, przetrzeć szmatką lub chusteczką, a następnie włożyć z powrotem. Po ponownym wyjęciu olej powinien zostawić na bagnecie ślad wskazujący jego aktualny poziom. Jeśli z kolei zauważymy wycieki (np. po całonocnym postoju), trzeba udać się do warsztatu w celu skontrolowania sytuacji.

Opony

Nie można zapomnieć o oponach - przed wyruszeniem w drogę należy skontrolować ewentualne uszkodzenia oraz głębokość bieżnika. Zgodnie z przepisami bieżnik nie powinien być płytszy niż 1,6 mm. Przyjmuje się jednak, że wymiany opon letnich na nowe należy dokonać, kiedy wysokość bieżnika spada poniżej 3 mm, a także wtedy gdy guma jest na tyle stara, że zagraża prawidłowej przyczepności do podłoża. Równie istotne jest ciśnienie. Najlepiej skontrolować je na dwa tygodnie przed podróżą, a po tygodniu sprawdzić dla pewności jeszcze raz. Jeśli w ciągu tygodnia ciśnienie uległo zmianie, to znak, że należy udać się do wulkanizatora. Można też -  jeśli mamy na to miejsce w bagażniku - zrezygnować z płynu do uszczelniania opon na rzecz koła dojazdowego. "Zalepiacze" nie zawsze radzą sobie z dużymi dziurami.

Formalności

Jeśli planujemy wakacje poza granicami kraju, warto sprawdzić obowiązujące przepisy i uzupełnić akcesoria ponad wymagane w Polsce minimum, jakim jest trójkąt ostrzegawczy i gaśnica. Apteczka, kamizelka odblaskowa, zapasowe żarówki – to na polskich drogach wyposażenie dodatkowe, które warto wozić w samochodzie dla własnego i innych bezpieczeństwa oraz wygody.

Apteczka wymagana jest w prawie każdym europejskim kraju. Przed daleką podróżą warto zweryfikować jej zawartość. Podobnie jak posiadanie kamizelek odblaskowych, które powinny odpowiadać liczbie pasażerów, a przynajmniej osób dorosłych, i znajdować się w samochodzie, nie w bagażniku. Zgodnie z Konwencją Wiedeńską o ruchu drogowym policja w danym kraju nie powinna karać mandatem kierowców, których samochód wyposażony jest zgodnie z polskim prawem. Niemniej jednak odpowiednie przygotowanie i posiadanie linki holowniczej, lewarka, klucza, koła zapasowego czy żarówek pozwoli uniknąć dyskusji ze stróżami prawa np. na Słowacji, gdzie wymagania pod tym względem są szczególnie wysokie. O wymaganiach w poszczególnych krajach pisaliśmy więcej tutaj.

.
Obowiązkowe wyposażenie samochodu za granicą
.

Jeszcze przed wyjazdem warto zainwestować w polisę ubezpieczeniową, która pokryje koszty np. holowania do najbliższego mechanika. Trzeba również przygotować się na posiadanie zielonej karty (to potwierdzenie nabycia polisy OC), a jeśli na wakacje jedziemy autem służbowym, trzeba mieć zezwolenie od pracodawcy do wglądu policji. O podróży na wakacje autem służbowym napisaliśmy tutaj.

Alkohol za granicą

W Europie obowiązują cztery różne limity dopuszczalnego poziomu alkoholu we krwi dla kierowców, kolejno: 0,0; 0,2; 0,5 oraz 0,8 promila. Największy rygor panuje u naszych południowych sąsiadów. W Czechach, Słowacji, Rumunii i na Węgrzech nie zalecamy picia nawet małego piwa do obiadu. Mandat w Czechach za prowadzenie pojazdu po alkoholu sięga nawet 8200 złotych! O limitach alkoholu we krwi w danym kraju można przeczytać tutaj.

.
Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi w krajach Europy
.

KRAJ dopuszczalna ilość alkoholu we krwi
Portugalia Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila, czyli 0,25mg/dm3
Hiszpania Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila, czyli 0,25mg/dm3
Francja Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila, czyli 0,25mg/dm3
Wielka Brytania Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,8 promila we krwi
Irlandia Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila, czyli 0,25mg/dm3
Belgia Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila, czyli 0,25mg/dm3
Polska Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,2 promila, czyli 0,10 mg/dm3
Niemcy Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila, czyli 0,25mg/dm3
Dania Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila, czyli 0,25mg/dm3
Włochy Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila, czyli 0,25mg/dm3
Grecja Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila, czyli 0,25mg/dm3
Szwajcaria Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila, czyli 0,25mg/dm3
Austria Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila, czyli 0,25mg/dm3
Czechy Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,0 promila
Słowacja Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,0 promila
Chorwacja Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,0 promila
Rumunia Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,0 promila
Finlandia Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila, czyli 0,25 mg/dm3.
Szwecja Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,2 promila, czyli 0,10 mg/dm3
Norwegia Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,2 promila, czyli 0,10 mg/dm3
Ukraina Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,0 promila
Łotwa Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,0 promila
Litwa Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,0 promila
Wegry Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,0 promila
Słowenia Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila, czyli 0,25 mg/dm3
Rosja Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,0 promila
Holandia Jeżeli kierowca ma prawo jazdy poniżej 5 lat, wówczas obowiązujący go limit trzeźwości wynosi 0,2 promila. Jeśli natomiast ma on dłuższy staż za kółkiem, wówczas nie może mieć więcej niż 0,5 promila we krwi.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: