SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Wyjeżdżasz autem na narty za granicę? Poznaj dopuszczalne dawki alkoholu w Europie, jeśli lubisz napić się grzańca na stoku

Wyjeżdżasz autem na narty za granicę? Poznaj dopuszczalne dawki alkoholu w Europie, jeśli lubisz napić się grzańca na stoku

14.01.2016, godz. 09:49
alkomat
foto: spy shop

Wyjątkowo łagodne polskie zimy skłaniają amatorów białego szaleństwa do wyjazdów za granicę. Ponad 80 proc. narciarzy i snowboardzistów dociera do europejskich kurortów własnym samochodem. Nie każdy zna obowiązujące w danym państwie przepisy, określające m.in. różne dopuszczalne dawki alkoholu we krwi.

Często wybieranym kierunkiem naszych zimowych podróży są Austria, północne Włochy i Francja ze wględu na dobre warunku panujące w Alpach. Zimowe ferie z dziećmi chętnie spędzamy też u naszych sąsiadów po drugiej stronie Karkonoszy i w słowackich Tatrach. W każdym z tych krajów jazda pod wpływem alkoholu jest surowo karana. Konsekwencje uzależnione są od stopnia przekroczenia dopuszczalnego limitu. W Czechach i na Słowacji nie ma żadnej tolerancji dla alkoholu w organiźmie kierowcy.

Zobacz też: Jak działa alkomat, dlaczego warto mieć takie urządzenie, czym kierować się przy zakupie alkomatu - WIDEO

Przykładowo we Francji w wypadku, gdy ilość alkoholu przekroczy próg 0,8 prom., następuje natychmiastowe zatrzymanie prawa jazdy, następnie wydawane jest orzeczenie o jego zatrzymaniu na okres od 3 do 5 lat oraz grzywny sięgające nawet 4500 euro, ale możliwa jest też kara więzienia do 2 lat i konfiskata pojazdu. I choć już w żadnym europejskim kraju alkomat nie jest obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu, to we Francji jego posiadanie jest rekomendowane.

Przed podróżą powinniśmy być wypoczęci i przede wszystkim trzeźwi. Wsiadanie za kierownicę na kacu jest skrajnie nieodpowiedzialne – alkohol nawet w niewielkiej ilości obniża naszą koncentrację i refleks. Warto pamiętac, że sprawdzenie trzeźwości w sytuacji, gdy nie jesteśmy pewni swojego stanu umożliwiają alkomaty. Utrata prawa jazdy podczas wypoczynku z dala od domu, nie będzie należała do przyjemnych wspomnień. Do tego konfrontacja z policją z pewnością okaże się kłopotliwa.

Alkomat w pogotowiu

Na rynku dostępnych jest wiele modeli, w przedziale cenowym od kilkudziesięciu do kilku tysięcy złotych. Różnią się rodzajem wbudowanego sensora, dokładnością wskazań, zakresem pomiarowym, jakością wykonania oraz dodatkowymi funkcjami. Jeśli od wskazanego wyniku uzależnimy swoją decyzję o prowadzeniu pojazdu, przyda nam się alkomat z czujnikiem elektrochemicznym, cechujący się dużą precyzją i powtarzalnością wyników – wyjaśnia Paweł Wujcikowski, właściciel sieci sklepów Spy Shop. – W ostatnich latach zauważyliśmy zresztą, że w okresie wyjazdów zimowych, znacznie wzrasta sprzedaż urządzeń do pomiaru trzeźwości. A to świadczy o wzroście świadomości i odpowiedzialności polskich kierowców – dodaje Wujcikowski.

Kierowcy, którzy wybierają się do Słowacji powinni też pamiętać, że montowanie na przedniej szybie GPS i innych urządzeń, które mogą ograniczać widoczność jest tam niedozwolone i grozi mandatem. Natomiast na terenie Austrii i Szwajcarii korzystanie z wideorejestratora może zakończyć się karą nawet kilkunastu tysięcy złotych.

.
Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi w krajach Europy
.

KRAJ PROMILE
Albania 0,0 promila
Andorra 0,5 promila
Austria 0,5 promila
Belgia 0,5 promila
Białoruś 0,0 promila
Bośnia i Hercegowina 0,5 promila
Bułgaria 0,5 promila
Chorwacja 0,0 promila
Czechy 0,0 promila
Dania 0,5 promila
Estonia 0,0 promila
Finlandia 0,5 promila
Francja 0,5 promila
Grecja 0,5 promila
Hiszpania 0,5 promila
Holandia 0,5 promila
Irlandia 0,5 promila
Islandia 0,5 promila
Jugosławia 0,5 promila
Litwa 0,0 promila
Luksemburg 0,8 promila
Łotwa 0,5 promila
Macedonia 0,5 promila
Malta 0,8 promila
Niemcy 0,5 promila
Norwegia 0,5 promila
Polska 0,2 promila
Portugalia 0,5 promila
Rosja 0,0 promila
Rumunia 0,0 promila
Słowacja 0,0 promila
Słowenia 0,5 promila
Szwajcaria 0,8 promila
Szwecja 0,2 promila
Turcja 0,5 promila
Ukraina 0,0 promila
Węgry 0,0 promila
Wielka Brytania 0,8 promila
Włochy 0,8 promila
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: