SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady WYMIANA FELG: Jakie alufelgi kupić do auta, na co uważać w przypadku zakupu obręczy ze stopów lekkich

WYMIANA FELG: Jakie alufelgi kupić do auta, na co uważać w przypadku zakupu obręczy ze stopów lekkich

16.04.2013, godz. 10:50
alufelga, felgi, felga aluminiowa
foto:

Koła to jeden z najważniejszych elementów samochodu, dlatego ważne by pojazd był wyposażony w opony oraz felgi dobrej jakości. W momencie wymiany opon warto zainteresować się też felgami aluminiowymi. Jeśli planuje się zakup nowych obręczy, nie należy podejmować pochopnych decyzji. Bardzo ważna jest jakość produktów potwierdzana certyfikatami.

Na co uważać w przypadku felg

Kupując obręcze powinniśmy pamiętać o tym, aby wybrać produkty, które przeszły badania określone w Regulaminie 124 Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (EKG ONZ), dotyczącym homologacji kół. Na podstawie tych badań felgi otrzymują certyfikaty.

Ostatnio na polskim rynku pojawiło się wiele produktów, najczęściej sprowadzanych z Dalekiego Wschodu, które nie spełniają przepisów określonych w Regulaminie EKG ONZ. Posiadają wyłącznie certyfikaty wydawane dla fabryki, a nie dla produktu. Obręcze takie mogą powodować zagrożenie bezpieczeństwa na drodze, ponieważ często ich dopuszczalna nośność jest niższa niż masa pojazdu.

>>> Jak sprawdzić GRUBOŚĆ BIEŻNIKA opony, dlaczego właściwe CIŚNIENIE jest ważne <<<

– Nie wszyscy kierowcy pamiętają, że felgi mają wpływ nie tylko na podniesienie atrakcyjności samochodu, ale również na bezpieczeństwo jazdy – mówi Filip Biesek, Koordynator Działu Felg, OPONEO.PL S.A. – Dlatego w niektórych europejskich krajach, np. w Niemczech, obowiązują specjalne certyfikaty dla felg. Jeśli kierowca zamontuje obręcz nie posiadającą takiego certyfikatu, jego auto nie przejdzie okresowego przeglądu technicznego – dodaje.

Jak się chronić przed felgami słabej jakości

Przede wszystkim warto wybierać felgi znanych, sprawdzonych marek, które zanim trafią do sklepów, poddawane są wielokrotnym testom jakości. – W takich testach badana jest między innymi odporność felgi na korozję, zginanie przy skręcie i toczenie. Przeprowadzane jest również badanie zderzeniowe, dzięki któremu można sprawdzić zachowanie się felgi w momencie mocnego uderzenia – tłumaczy Filip Biesek.

>>> Jakie opony wybrać - całoroczne czy letnie. Na co zwrócić uwagę przy zmianie opon <<<

Jeśli z przyczyn ekonomicznych zdecydujemy się na zakup tanich felg bez certyfikatu, to poprośmy sprzedawcę, aby potwierdził na piśmie maksymalną dopuszczalną nośność obręczy. Informacja ta często jest również wybita na felgach od wewnętrznej strony.

Dlatego w trakcie wyboru opon i felg najlepiej skorzystać z oferty doświadczonych dystrybutorów, którzy pomogą dobrać model przeznaczony do konkretnej marki samochodu. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że kupiliśmy produkt bezpieczny i spełniający odpowiednie przepisy dotyczące jakości.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: