SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady WYMIANA OPON: Jak sprawdzić GRUBOŚĆ BIEŻNIKA, dlaczego właściwe CIŚNIENIE jest ważne

WYMIANA OPON: Jak sprawdzić GRUBOŚĆ BIEŻNIKA, dlaczego właściwe CIŚNIENIE jest ważne

12.04.2013, godz. 09:11
opny, opona, wymiana opon
foto:

Opony to jeden z najważniejszych elementów samochodu - wpływają na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Zanim wymienisz opony, koniecznie sprawdź, czy stare ogumienie nadaje się na kolejny sezon. Ważny jest dobry stan bieżnika, odpowiednie ciśnienie oraz brak uszkodzeń.

Specjaliści zalecają wymianę opon wtedy, gdy średnia dobowa temperatura powietrza na zewnątrz przekracza 7 stopni przez kilka dni. Zazwyczaj czas ten przypada na kwiecień. Przed wymianą konieczne jest sprawdzenie, czy nasze opony letnie nadają się do użytku.

Jak sprawdzić bieżnik opony - metoda na zapałkę

Sprawdzenie głębokości bieżnika to podstawa. Opona letnia, której bieżnik jest płytszy niż 3 mm, staje się niebezpieczna, łatwo traci przyczepność, szczególnie na mokrych nawierzchniach. Do zmierzenia głębokości bieżnika służą specjalne mierniki, ale jest też inny łatwy sposób. Można też użyć do tej czynności zwykłej zapałki. Wystarczy włożyć ją w zagłębienie, zaznaczyć głębokość, a następnie zmierzyć zaznaczony odcinek linijką czy krawieckim centymetrem.

>>> Jakie opony wybrać - całoroczne czy letnie. Na co zwrócić uwagę przy zmianie opon <<<

Sprawdź ciśnienie w oponach

Bardzo ważne jest również sprawdzenie ciśnienia w oponach, które całą zimę leżały w garażu. – Jeśli ciśnienie jest niższe niż zalecane przez producenta, to powoduje pogorszenie przyczepności opony, jej reakcji na skręty, a dodatkowo zwiększa opory toczenia, a więc także spalanie – informuje Wojciech Głowacki, Kierownik Działu Obsługi Klienta OPONEO.PL S.A. Poza tym opony ze zbyt niskim ciśnieniem wydłużają drogę hamowania. Stanowią także przyczynę 6 proc. wypadków śmiertelnych na drogach, zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych na zlecenie Europejskiego Centrum Technicznego Bridgestone.

Poszukaj uszkodzeń na oponie

Kolejną sprawą jest upewnienie się, czy opony z ubiegłego sezonu nie mają uszkodzeń. Jeśli mamy co do tego wątpliwości, warto zasięgnąć opinii wulkanizatora. Jeżeli guma posiada bąble/wyoblenia na krawędziach, to oznaka, że jej konstrukcja została poważnie naruszona i nie nadaje się do jazdy. Takie wady można łatwo zobaczyć i wyczuć pod palcami. Poprzecinane krawędzie rantów także są niebezpieczne.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: