SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Wyścig po prawo jazdy. Kandydaci na kierowców szturmują ośrodki

Wyścig po prawo jazdy. Kandydaci na kierowców szturmują ośrodki

24.09.2015, godz. 08:01
Wyścig po prawo jazdy
foto: Super Express

Do tej pory wystarczyło zdać egzamin na prawo jazdy w części teoretycznej i praktycznej, żeby stać się pełnoprawnym kierowcą. Od nowego roku już nie będzie to takie łatwe. W życie wejdą nowe przepisy i obowiązujący tzw. młodego kierowcę dwuletni okres próbny. Szkoły nauki jazdy przeżywają prawdziwe oblężenie!

Sam kurs i egzamin nie zmienią się w ogóle, ale prawdziwa rewolucja czeka tych, którzy egzamin już zdadzą. Od 4 stycznia 2016 roku każdy świeżo upieczony kierowca otrzyma tymczasowe prawo jazdy, a swoje kwalifikacje będzie musiał potwierdzić na szkoleniu, za które zapłaci. Dodatkowy dwugodzinny kurs teoretyczny i godzinę jazd doszkalających trzeba będzie zaliczyć po czterech-ośmiu miesiącach od otrzymania prawa jazdy. Koszt - 300 zł.

- Wszyscy, którzy zdobędą prawo jazdy po Nowym Roku, będą objęci dwuletnim okresem próbnym. Przez 8 miesięcy nie będą mogli podejmować pracy zarobkowej jako kierowca, np. przy rozwożeniu pizzy. Obowiązkowo będą też musieli jeździć z naklejonym na samochód zielonym listkiem - mówi Sławomir Malinowski z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie. To jednak nie wszystko. Młody kierowca, który w ciągu dwuletniego okresu próbnego popełni dwa wykroczenia w ruchu drogowym, trafi na dodatkowy kurs i badania psychologiczne. Jeśli dopuści się trzech wykroczeń, straci prawo jazdy.

Zobacz też: Aż 30 proc. więcej chętnych na prawo jazdy!

Zapowiedź zmiany przepisów widać już w szkołach nauki jazdy, które mają coraz więcej klientów. - Zainteresowanych nauką jazdy jest zdecydowanie więcej niż jeszcze dwa czy trzy miesiące temu. Liczba kursantów wzrosła nawet o 50 proc. Większość przyznaje, że spieszy im się ze względu na nowe przepisy - mówi Dariusz Ptaszyński (47 l.), instruktor w Ośrodku Szkolenia Kierowców "Yeti".

Nie ukrywają tego też sami kursanci. - Zdecydowałam się pójść na kurs już teraz przez tę zmianę przepisów. Mam nadzieję, że wszystko pójdzie po mojej myśli i uda mi się zdobyć "prawko" jeszcze w tym roku - mówi Julia Kochmal (20 l.) z warszawskiej Woli.

Każdy, kto marzy o zdobyciu prawa jazdy przed styczniem, musi się pospieszyć, bo na sam egzamin czeka się już teraz kilkanaście dni. Warto też pamiętać, że przed zapisaniem się na kurs nauki jazdy trzeba zdobyć dokument PKK - Profil Kandydata na Kierowcę, który wyrabia się w urzędzie swojej dzielnicy, a poza Warszawą w starostwie powiatowym.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: