SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Wyższe kary za brak polisy OC od 2016 roku! Tyle zapłacisz za brak ubezpieczenia

Wyższe kary za brak polisy OC od 2016 roku! Tyle zapłacisz za brak ubezpieczenia

04.11.2015, godz. 13:19
ubezpieczenie, dokumenty
ubezpieczenie foto: Super Express

Właściciele pojazdów, którzy nie mają polis OC zapłacą wyższe kary niż do tej pory. W 2016 roku zapominalscy i ci, którzy nie znają przepisów muszą liczyć się z karą 3700 złotych za brak ubezpieczenia OC na auto osobowe i aż 5550 za bark polisy OC na ciężarówkę.

Dodatkowo UFG pracuje nad udoskonaleniem narzędzi analitycznych i rozwiązań informatycznych aby skuteczniej identyfikować właścicieli pojazdów bez OC. Według danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego najczęstszym powodem braku polisy OC (aż 40 procent przypadków) wynika z nieopłacenia raty za składkę za polisę. Zgodnie z przepisami polisa nie przedłuża się automatycznie, jeśli któraś rata nie jest opłacona. Tylko uregulowanie pełnej składki przedłuża automatycznie polisę na następny rok.

Dlaczego Polacy jeżdżą bez OC?

Według ekspertów z UFG, jedna trzecia wykrytych przypadków braku OC wynika z tego, że wygasa ubezpieczenie zbywcy pojazdu. W przypadku zakupu używanego auta polisa poprzedniego właściciela nie przedłuża się automatycznie, jedynie jest ważna do końca okresu na jaki została zawarta umowa (poprzedni właściciel może tez ją wcześniej wypowiedzieć). Inne powody braku polisy to: wykupienie jej już po dacie pierwszej rejestracji auta w Polsce (13 %), lub nie opłacenie polisy na nieużytkowane auto (11%).

Zobacz też: Co zrobić gdy ktoś zarysuje lub uszkodzi auto na parkingu

Dopilnowanie terminów ważności ubezpieczenia jest istotne, szczególnie, że od początku 2016 roku właścicieli pojazdów czekają o 6% wyższe sankcje za brak OC. Wysokość opłat karnych ustalana jest w relacji do minimalnego wynagrodzenia za pracę w Polsce. Podstawowa kara dla auta osobowego to dwukrotność tego wynagrodzenia w danym roku; z kolei dla ciężarówek - trzykrotność. Przy braku polisy tylko przez kilka dni sankcja jest niższa. Gdy przerwa nie przekracza 3 dni - 20 proc., a do 14 dni – 50 proc. kary podstawowej.

Czyli w 2016 roku w przypadku wykrycia braku ważnej polisy OC na auto osobowe trwający do 3 dni, właściciel pojazdu zapłaci 740 zł (do końca 2015 roku 700 zł), za brak OC na osobówkę trwający od 3 do 14 dni 1850 zł (do końca 2015 roku 1750 zł), a za brak ważnego OC trwający powyżej 14 dni 3700 zł zamiast 3500 do końca roku 2015.

Kupiłeś używane auto? Sprawdź czy ma ubezpieczenie

Według art. 31  ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych UFG i PBUK wypowiedzieć OC może jedynie kupujący pojazd. Jednak problem wypowiedzenia OC i niepoinformowania nowego właściciela może powstać gdy np. kupujemy auto z komisu lub auto które często zmieniało w ostatnim czasie właściciela (i istnieje możliwość, że któryś z kupujących wypowiedział OC).

Sprawdź: Odszkodowanie od pijanego kierowcy: jak dochodzić praw

Dlatego warto sprawdzić aktualność OC bezpośrednio w firmie która wystawiła polisę OC.

Co to jest UFG?

Ubezpieczeniowy Funduszu Gwarancyjny pilnuje szczelności systemu ubezpieczeń komunikacyjnych OC. Poza ściganiem kierowców bez tej polisy Fundusz zajmuje się również wypłatą odszkodowań osobom poszkodowanym w wypadkach drogowych, spowodowanych przez nieubezpieczonych lub niezidentyfikowanych sprawców. UFG administruje też ogólnopolską bazą ubezpieczeń komunikacyjnych, którą ubezpieczyciele wykorzystują m.in. do wyliczania wysokości składki za OC i AC, w zależności od jego historii ubezpieczenia (m.in. liczba wypadków).

autor: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zobacz inne artykuły tego autora
Jakub Tujaka zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: