SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Uważaj w upalne dni! Kierowcy latem są bardziej agresywni

Uważaj w upalne dni! Kierowcy latem są bardziej agresywni

24.06.2014, godz. 15:39
Agresywny kierowca
Agresywny kierowca foto: SHUTTERSTOCK

W upalne dni kierowcy są bardziej skłonni do agresji na drodze. Jednym z objawów może być nadużywanie sygnałów dźwiękowych. Wysoka temperatura na zewnątrz również obniża koncentrację oraz wydłuża czas reakcji kierowcy. Jak postępować podczas gorących letnich dni i nie wściekać się za sterem?

Badania wykazały, że im wyższa temperatura powietrza tym szybciej i chętniej kierowcy używają klaksonów, aby wyrazić swoją irytację na drodze. – Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierujący pojazdem może używać sygnału dźwiękowego tylko, gdy zachodzi konieczność ostrzeżenia o niebezpieczeństwie – przypominają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Sprawdź: Upał ZABIJA w samochodzie w kilka minut. Zamknięte auto na upale to TRUMNA

W upały wskazane jest używanie klimatyzacji zarówno ze względu na komfort jazdy, jak i bezpieczeństwo. W autach bez tego udogodnienia powinno się korzystać z wentylacji lub uchylać okna. Wysoka temperatura w samochodzie wpływa negatywnie na samopoczucie kierowcy, prowadząc do zmęczenia i poirytowania. To może mieć znaczny wpływ na nasze bezpieczeństwo na drodze, ponieważ skutkuje obniżoną koncentracją i osłabieniem refleksu – ostrzega Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. Optymalna temperatura wewnątrz auta to od 20 do 22˚C, ale podczas upałów różnica temperatur pomiędzy powietrzem na zewnątrz i wewnątrz samochodu nie powinna wynosić więcej niż kilka stopni, ponieważ w innym wypadku często dochodzi do przeziębień.

Przeczytaj też: Upał spowalnia reakcję kierowcy aż o 22 procent!

Jeśli to możliwe, starajmy się parkować w zacienionych miejscach, szczególnie gdy nasz samochód nie jest wyposażony w klimatyzację. Wewnątrz auta zaparkowanego na słońcu w upalny letni dzień temperatura niezwykle szybko wzrasta i auto zamienia się w piekarnik. Zostawienie uchylonego okna w samochodzie ma niewielki wpływ na zahamowanie tego procesu. Przy temperaturze 32°C w ciągu 30 minut temperatura w zaparkowanym na słońcu aucie wzrośnie do ponad 50°C i z każdą minutą będzie wyższa.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Szkoła Jazdy Renault zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: