SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Z prawem jazdy kategorii B będzie można jeździć motocyklem - TO JUŻ PEWNE!

Z prawem jazdy kategorii B będzie można jeździć motocyklem - TO JUŻ PEWNE!

09.05.2014, godz. 15:13
Yamaha T-MAX
foto: Yamaha

Osoba posiadająca prawo jazdy kategorii B co najmniej trzy lata, będzie uprawniona do kierowania motocyklem z automatyczną skrzynią biegów, o pojemności do 125 ccm. Tak przewiduje uchwalona nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami.

Zdecydowana większość posłów była za przyjęciem nowelizacji - za głosowało 293 posłów, jeden był przeciw, natomiast 132 wstrzymało się od głosu. Obecnie bez dodatkowych uprawnień można poruszać się skuterami i motorowerami o pojemności do 50 ccm. Dzięki zmianom w przepisach, osoba posiadająca prawo jazdy kategorii B od przynajmniej 3 lat, będzie miała możliwość prowadzenia motocykla lub skutera o pojemności do 125 ccm, wyposażonego w automatyczną skrzynię biegów.

Przeczytaj też: Prawo jazdy bez egzaminu teoretycznego i własnym autem! Idą radykalne zmiany

Policjanci i szkoły jazdy krytykują nowelizację przepisów, twierdząc, że na drogach pojawią się kierowcy bez umiejętności prowadzenia motocykla, co przełoży się na ryzyko wielu niebezpiecznych wypadków z jednośladami.

Bez żadnych ograniczeń motocyklami do 125 ccm będą mogli jeździć posiadacze prawa jazdy kat. B od co najmniej 3 lat. Osoby, które otrzymały uprawnienia w okresie krótszym, aby móc skorzystać z jazdy takim motocyklem, będą musiały przejść kurs i zdać egzamin praktyczny na kategorię A1 (z egzaminu teoretycznego będą zwolnieni).

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Rafał Michalak zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: