SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Za przekroczenie prędkości o 50 km/h utrata prawa jazdy na 3 miesiące!

Za przekroczenie prędkości o 50 km/h utrata prawa jazdy na 3 miesiące!

06.02.2015, godz. 11:12
mandat, drogówka, policja, kontrola drogowa
foto: Super Express

Kierowcy, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o minimum 50 km/h w obszarze zabudowanym stracą prawo jazdy na trzy miesiące. To jedna z propozycji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, która znalazła się w przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy Kodeks karny.

Kierowcom, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o co najmniej 50 km/h w obszarze zabudowanym,  prawo jazdy zostanie odebrane bezpośrednio przez kontrolującego ich policjanta. Jeżeli osoba ta będzie w dalszym ciągu prowadzić pojazd bez prawa jazdy, 3 miesięczny okres na jaki zatrzymane zostało prawo jazdy będzie przedłużony do 6 miesięcy. W przypadku ponownego prowadzenia pojazdu w przedłużonym okresie, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem.

Przeczytaj: Supernowoczesne kamery 3D w policji! Teraz drogówka będzie jeszcze skuteczniejsza

Na ten sam okres uprawnienia do prowadzenia pojazdami utracą kierowcy, którzy przewożą zbyt dużą liczbę osób (o dwie osoby więcej niż wskazano w dowodzie rejestracyjnym). Takie propozycje Ministerstwa Spraw Wewnętrznych znalazły się w przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw.

Inna propozycja MSW i Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, to wprowadzenie do kodeksu karnego przestępstwa prowadzenia samochodu bez uprawnień po ich odebraniu przez sąd (obecnie prowadzenie pojazdu bez uprawnień jest wykroczeniem). Kolejna propozycja to dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów dla kierowców prowadzących pojazd w stanie nietrzeźwości mimo uprzedniego skazania za to samo przestępstwo, a także obowiązek zainstalowania w samochodzie blokady alkoholowej, dla osób skazanych za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości.

Przyjęta ustawa teraz trafi do Senatu.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: