SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Za przekroczenie prędkości o 50 km/h zabiorą prawo jazdy! Idą zmiany w przepisach

Za przekroczenie prędkości o 50 km/h zabiorą prawo jazdy! Idą zmiany w przepisach

05.05.2014, godz. 16:19
Kontrola policyjna
Kontrola policyjna foto: Super Express

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych sukcesywnie walczy z piratami drogowymi. Jak przewiduje najnowszy projekt, za przekroczenie prędkości o 50 km/h, kierowca straci prawo jazdy. Będą także inne zmiany w kodeksie drogowym.

Kierowca, któremu zostaną odebrane uprawnienia za przekroczenie prędkości, będzie zmuszony do ponownego zdawania egzaminu na prawo jazdy. Oprócz tego, jazda bez uprawnień zostanie zakwalifikowana jako przestępstwo, a nie jak do tej pory, jako wykroczenie.

Jak podaje RMF FM, ministerstwo zamierza wprowadzić zmiany w przepisach już od nowego roku. Proponowane modyfikacje będą częścią większego projektu walki z piratami drogowymi.

Przeczytaj też: Polacy mordercami za kółkiem? Tak twierdzi minister!

Z badań Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wynika, że blisko dwie trzecie kierowców przekracza ograniczenia prędkości. Według MSW, zaraz po jeździe pod wpływem alkoholu, nadmierna prędkość jest najbardziej niebezpiecznym czynnikiem powodującym wypadki drogowe.

Badania wskazują, że dopuszczalne prędkości są przekraczane najczęściej na drogach krajowych przebiegających przez miasta i wsie, gdzie złamania przepisów dopuszcza się 8 na 10 kierowców, często powyżej 20 km/h. Na drogach ekspresowych i autostradach co 20. kierowca pozwala sobie na niebezpieczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości nawet więcej niż 40 km/h.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Rafał Michalak zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: