SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Zakaz wyprzedzania dla TIR-ów na drogach szybkiego ruchu? GDDKiA jest za

Zakaz wyprzedzania dla TIR-ów na drogach szybkiego ruchu? GDDKiA jest za

21.07.2015, godz. 14:47
noc, jazda w nocy, transport, ciężarówka
foto: Super Express

Wyprzedzanie przez ciężarówki na autostradach i drogach ekspresowych jest niebezpieczne i czasochłonne. Zauważa to również Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która chce wprowadzić na większości odcinków szybkich tras zakazy wyprzedzania.

Jak poinformował "Dziennik Gazeta Prawna", GDDKiA chce szerszego zakresu obowiązywania zakazu wyprzedzania dla pojazdów ciężarowych. Obecnie stosowany jest on na kilku odcinkach dróg szybkiego ruchu - m.in. na fragmentach autostrady A4 między Wrocławiem, a Legnicą na Dolnym Śląsku. Wszystko przez chęć poprawy bezpieczeństwa na tego typu trasach.

Czytaj: Elektroniczny pobór opłat ruszy w 2018 roku: znikną bramki?

Jak argumentują przedstawiciele GDDKiA manewr wyprzedzania wykonywany przez pojazd ciężarowy wymusza często na kierowcach aut osobowych raptowne hamowanie, a przede wszystkim jest on bardzo rozłożonym w czasie. Jako przykłady podawana jest Austria, gdzie pojazdy powyżej 7,5 t. nie mogą jeździć lewym pasem, a w Belgii wyprzedzać w czasie deszczu.

Pomysł GDDKiA nie podoba się firmom transportowym. Przedstawiciele Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce uważają, że manewry wyprzedzania przez ciężarówki czasami są konieczne, a wręcz wymuszane przez sytuacje na drodze. Kierowcy bowiem są rozliczani z czasu pracy i czasami wolą wyprzedzić, aby nie utknąć niedaleko celu lub nie narażać firmy na kary od ITD za przekroczenie czasu pracy.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Marek Adamowicz zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: