SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Zarejestrujesz "anglika" w Polsce! Szykują się ważne zmiany w polskim prawie

Zarejestrujesz "anglika" w Polsce! Szykują się ważne zmiany w polskim prawie

18.02.2015, godz. 13:20
Anglik, kierownica po prawej stonie
"Anglik", kierownica po prawej stonie foto: Volkswagen

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przygotowało właśnie ustawę umożliwiającą zarejestrowanie w Polsce tzw. "anglików" czyli samochodów z kierownicą po prawej stronie. Przepisy te wymusiła na naszym kraju Unia Europejska! Fani "brytyjczyków" i handlarze autami już zacierają ręce.

Obecnie polskie prawo umożliwia rejestrację samochodów przystosowanych tylko do ruchu lewostronnego. W marcu bieżącego roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu nałożył na Polskę obowiązek dostosowania przepisów do norm wspólnotowych. W wyniku zmian od 1 stycznia 2015 roku istnieć ma możliwość rejestracji samochodu z kierownicą po prawej stronie spełniającego warunki bezpieczeństwa.

Przeczytaj też: Będzie nowa opłata depozytowa przy zakupie używanego auta!

Dzięki zmianom przepisów nie będzie konieczności tzw. "przekładki" czyli przełożenia układu kierowniczego, pedałów, zegarów i przełączników na lewą stronę. Wystarczy tylko zmienić światła przednie ponieważ te przystosowane do ruchu lewostronnego mogą oślepiać kierowców jadących z naprzeciwka.

Zmiany przepisów mogą spowodować również duże zamieszanie na rynku wtórnym. Samochody z kierownicą po prawej stronie są dużo tańsze niż samochody z kierownicą po stronie lewej. Różnice w cenie między "anglikiem" a samochodem sprzedawanym na rodzimym rynku sięgają nawet 40%.

Czy od nowego roku będzie w Polsce boom na "angliki"?

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Marek Adamowicz zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: