SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Zarejestrujesz już "anglika"! Nowe przepisy weszły w życie

Zarejestrujesz już "anglika"! Nowe przepisy weszły w życie

30.05.2015, godz. 17:33
Vauxhall Corsa VXR
Vauxhall Corsa VXR foto: Vauxhall

Ta informacja ucieszy ludzi, którzy zajmują się handlem autami i sprowadzają pojazdy z Wielkiej Brytanii. Nie ma już przeszkód prawnych, aby rejestrować samochody z kierownicami po prawej stronie w Polsce. Właśnie zmieniły się przepisy.

Nowelizację wymogła Unia Europejska. Polska nie chciała dopuścić samochodów z kierownicą po prawej stronie tłumacząc to względami bezpieczeństwa. Wyrok Trybunału Sprawiedliwości nakazał jednak dopuścić możliwość rejestracji "anglików". Nowe rozporządzenie zostało podpisane 21 kwietnia, a 29 maja weszło w życie.

Zobacz też: Uwaga na światła pozycyjne LED! Są traktowane jak usterka

W praktyce oznacza to, że można zarejestrować już samochód sprowadzony z Wysp Brytyjskich, po odpowiednim przystosowaniu go do ruchu prawostronnego. Muszą zostać wymienione światła przednie i tylne przeciwmgielne, lusterka, i prędkościomierz pokazujący wartości w kilometrach, a nie milach. Po tym zabiegu należy udać się na stację diagnostyczną, aby diagnosta dopuścił pojazd do ruchu.

Co ważne, ściągając samochody z Anglii nie musimy już robić tzw. przekładki czyli przekładania kierownicy z prawej strony na lewą. Czy samochody z Wielkiej Brytanii zaleją polski rynek? Możliwe, że import się zwiększy, ale oszałamiającej ilości się nie spodziewamy. Ubezpieczyciele mogą ostudzić zapędy wprowadzając znaczne zwyżki na ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej takich samochodów.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Marek Adamowicz zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: