SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Zgubiona lub skradziona tablica rejestracyjna. Co zrobić, gdzie zgłosić, jak wyrobić nową tablicę

Zgubiona lub skradziona tablica rejestracyjna. Co zrobić, gdzie zgłosić, jak wyrobić nową tablicę

13.07.2016, godz. 08:49
Brak tablicy rejestracyjnej
Auto bez tablicy rejestracyjnej foto:

Tablice rejestracyjne są ważną częścią pojazdu i warto wiedzieć co zrobić kiedy gdzieś je zgubimy, lub ktoś je ukradnie. Według polskiego prawa nie możemy prowadzić auta w którym brakuje chociażby jednej z "blach". Podpowiadamy jak postępować w przypadku niespodziewanej sytuacji i jak ustrzec się przed większymi problemami.

Zgubione w kałuży po nawałnicy lub skradzione tablice najczęściej oznaczają problemy. Jest jednak kilka informacji, które warto wiedzieć w momencie wystąpienia niespodzianki. Po pierwsze ważna jest liczba brakujących "blach" - jeżeli zniknęła nam jedna tablica, to najczęściej odpadła nam w trakcie jazdy. Sytuacja komplikuje się wtedy, gdy tablic rejestracyjnych brakuje z przodu i z tyłu pojazdu. Wtedy najprawdopodobniej padliśmy ofiarą kradzieży.

W przypadku kradzieży tablic musimy jak najszybciej zgłosić się na komisariat policji w celu poinformowania funkcjonariuszy o zaistniałej sprawie. Złodzieje często wykorzystują tablice rejestracyjne do kradzieży paliwa na stacjach benzynowych - tankują auto "do pełna" i uciekają z miejsca zdarzenia. Policjanci mają obowiązek wystawienia zaświadczenia zgłoszenia kradzieży, z którym udajemy się do wydziału komunikacji.

Sprawdź też: Dowiedz się jak działa "klima" i jak jej używać

Jeśli natomiast najzwyczajniej w świecie zgubiliśmy "blachę", to powinniśmy się zgłosić do wydziału komunikacji, w którym zarejestrowaliśmy nasz pojazd. Tam, pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań, składamy oświadczenie o sytuacji. Dzięki temu możemy wystąpić o wtórniki tablic z dotychczasowymi numerami. Da się też przerejestrować samochód i otrzymać nowy dowód rejestracyjny i nowe tablice wraz z nalepką na przednią szybę, ale to już wyższy koszt. Tu warto zaznaczyć, że wtórniki otrzymamy tylko w przypadku, gdy mieliśmy białe tablice z najnowszym wzorem flagi europejskiej w rogu (a nie flagą polską). Czarne rejestracje również klasyfikują się od razu do przerejestrowania, gdyż nie ma możliwości wykonania zamienników, podobnie jak tych białych z flagą Polski.

Do momentu ponownego założenia brakujących "blach" nie możemy poruszać się danym pojazdem. Za jazdę bez chociażby jednej rejestracji grozi nam mandat w wysokości 100 zł, a nawet zabranie dowodu rejestracyjnego auta. Na nic nie zdadzą się również domowe sposoby takie jak np. kawałek kartonu z numerami, położony za szybą.

.
Dokumenty potrzebne w wydziale komunikacji:

1. Wniosek właściciela o wydanie wtórnika tablic rejestracyjnych
2. Dowód rejestracyjny pojazdu
3. Karta pojazdu (jeżeli była wydana)
4. Tablica rejestracyjna/tablice rejestracyjne, jeżeli nie zostały utracone
5. Oświadczenie pod odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych zeznań o kradzieży/zagubieniu/zniszczeniu tablicy rejestracyjnej/tablic rejestracyjnych
6. Dokument potwierdzający udzielenie pełnomocnictwa, jeżeli w sprawie występuje pełnomocnik

W przypadku gdy właścicielem pojazdu jest osoba fizyczna wymagany jest dokument tożsamości: dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość.

W przypadku gdy właścicielem pojazdu jest osoba prawna wymagany jest aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego. Sprawy związane z wnioskowaniem o wydanie wtórnika tablicy rejestracyjnej/tablic rejestracyjnych w imieniu osoby prawnej mogą załatwić wyłącznie osoby do tego upoważnione.

Zobacz: Widzisz psa zamkniętego w aucie na upale? Zareaguj

W przypadku gdy właścicielem pojazdu jest cudzoziemiec nieposiadający stałego pobytu na terenie RP, firma zagraniczna lub zagraniczne ośrodki kultury, fundacje, korespondenci prasowi wymagane są:

1. dokument tożsamości cudzoziemca: paszport oraz wiza pobytowa i potwierdzenie czasowego pobytu lub karta czasowego pobytu lub potwierdzenie czasowego zameldowania cudzoziemca – osoba fizyczna.
2. zaświadczenie o dokonaniu wpisu do ewidencji przedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych wydane przez Ministra Gospodarki lub aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego dla oddziału zagranicznego przedsiębiorcy) – firma zagraniczna. Ośrodki kultury, fundacje, korespondenci prasowi – umowy międzynarodowe, zaświadczenia z ambasad, akredytacje.

.
Wysokości opłat za wtórnik tablicy rejestracyjnej:

1. Wtórnik jednej tablicy rejestracyjnej:
- samochód osobowy, motocykl, ciągnik rolniczy, przyczepa - 53 zł (40 zł + 0,50 zł opłaty ewidencyjnej + 12,50 zł nalepka legalizacyjna),
- motorower - 43 zł (30 zł + 0,50 zł opłaty ewidencyjnej + 12,50 zł nalepka legalizacyjna).
2. Wtórnik tablic rejestracyjnych - 93 zł (80 zł + 0,50 zł opłaty ewidencyjnej + 12,50 zł nalepka legalizacyjna).
3. Wtórnik jednej tablicy zabytkowej - 63 zł (50 zł + 0,50 zł opłaty ewidencyjnej + 12,50 zł nalepka legalizacyjna).
4. Wtórnik tablic zabytkowych - 113 zł (100 zł + 0,50 zł opłaty ewidencyjnej + 12,50 zł nalepka legalizacyjna).

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Łukasz Kuźmiuk zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: