SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Złomowanie samochodu: duże zamieszanie przy opłatach recyklingowych

Złomowanie samochodu: duże zamieszanie przy opłatach recyklingowych

20.11.2014, godz. 15:02
złomowanie aut
złomowanie aut foto: Jupiterimages

W najlepsze trwa zamieszanie związane z nową ustawą o recyklingu, którą powinien przyjąć rząd. Kością niezgody pomiędzy resortami jest opłata recyklingowa, która raz pojawia się w projekcie a raz znika.

Obecnie prace nad nową ustawą utknęły w martwym punkcie. W ministerstwie środowiska padają zapewnienia, że ustawa niedługo trafi do rządu. Opóźnienia są tłumaczone tym, że całą sprawą miała zająć się premier Ewa Kopacz. W nowym projekcie ustawy opłata recyklingowa znika. Przeciwko tym zapisom protestuje branża demontażu samochodów, która obecnie za każdą przetworzoną tonę złomu otrzymuje 500 zł.

Czytaj też: Złomowanie samochodu. Jak prawidłowo zrobić kasację auta, jakie warunki trzeba spełnić

Problem tylko w tym, że likwidacji tej opłaty domaga się Komisja Europejska, która zakwestionowała ją już w 2009 roku. Obecnie rejestrując po raz pierwszy samochód w Polsce musimy uiścić opłatę w wysokości 500 zł. Opłata, która obecnie funkcjonuje miała na celu zlikwidowanie szarej strefy, która jest obecna przy złomowaniu samochodów. Jednak z danych Stowarzyszenia Dorum Recyklingu Samochodów poza systemem stacji demontażu pojazdów zostało zezłomowanych około 10 mln samochodów figurujących w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów.

W Polsce funkcjonuje około 900 stacji demontażu pojazdów.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Marek Adamowicz zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: