SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Złomowanie samochodu. Jak prawidłowo zrobić kasację auta, jakie warunki trzeba spełnić

Złomowanie samochodu. Jak prawidłowo zrobić kasację auta, jakie warunki trzeba spełnić

01.04.2014, godz. 06:00
złomowisko
foto: Super Express

Niektóre pojazdy obecne na polskich ulicach to wraki, które powinny trafić na złom. Najczęściej są one w złym stanie technicznym i mocno zaniedbane, przez co właściciele nie mogą liczyć na duży przypływ gotówki ze sprzedaży pojazdu. Co zrobić żeby legalnie się pozbyć takiego grata?

Każdy kierowca trwale pozbywając się swojego auta chciałby za nie dostać jak najwięcej pieniędzy. Jest na to kilka sposobów. Najlepszym z nich jest sprzedaż samochodu komuś, kto go wyremontuje i będzie dalej użytkował. W takich przypadkach możemy liczyć na prawdopodobnie najwyższą kwotę za nasz pojazd. Jednak jeśli uważamy, że nasze "cztery kółka" są już w tak beznadziejnym stanie, że nikt się nimi nie zainteresuje, wtedy pozostaje zezłomowanie, lub oddanie do stacji demontażu pojazdów. Jak to zrobić, aby wszystko było legalne?

Z reguły stacje demontażu pojazdów są skłonne do zapłacenia nieco większej ilości pieniędzy za nasz samochód niż złomowiska, dlatego też warto najpierw zadzwonić do kilku punktów. Dzięki temu będziemy mieli szansę na pozbycie się auta po najkorzystniejszych warunkach. Jeśli jednak kwestia finansowa jest nam obojętna, to wystarczy po prostu odwiedzić najbliżej ulokowaną stację demontażu pojazdów lub złomowisko. Niektóre stacje oferują bezpłatny transport lawetą, co jest dużym udogodnieniem w przypadku unieruchomienia samochodu.

Przeczytaj też: Samodzielny nielegalny demontaż dotyczy co trzeciego samochodu w Polsce

Kasując auto w wybranym przez nas punkcie musimy zabrać ze sobą także niezbędne dokumenty, takie jak dowód rejestracyjny lub dokument potwierdzający dane pojazdu, zaświadczenie z Wydziału Komunikacji (w przypadku zatrzymania dowodu przez policję), umowę kupna potwierdzoną w Urzędzie Skarbowym (w razie nie przerejestrowania samochodu po jego zakupie - pojazd figuruje na nazwisko poprzedniego właściciela). W przypadku gdy auto jest zarejestrowane na firmę, należy dołączyć do tego wpis do ewidencji działalności gospodarczej, upoważnienie do zezłomowania pojazdu dla osoby wyrejestrowującej pojazd w imieniu podmiotu gospodarczego, a także dokument tożsamości właściciela pojazdu. W przypadku współwłasności lub w przypadku nieobecności właściciela należy przedstawić także pisemne upoważnienie od właściciela.

Punkty przyjmujące od nas auto nie mają prawa pobierać od nas żadnych opłat, chyba że pojazd jest lżejszy niż wartość wpisana w dowodzie - wtedy mogą one żądać od nas dopłaty w wysokości nawet 10 zł za każdy brakujący kilogram. Po przyjęciu auta do kasacji kierowca otrzymuje zaświadczenie o przyjęciu pojazdu do Stacji Demontażu Pojazdów, unieważnienie dowodu rejestracyjnego, unieważnienie tablic rejestracyjnych oraz unieważnienie karty pojazdu (jeśli była wydana). Następnie z tymi dokumentami oraz tablicami rejestracyjnymi należy się udać do wydziału komunikacji urzędu gminy i złożyć wniosek o wyrejestrowanie pojazdu. Mamy na to 30 dni od momentu otrzymania "papierków". Co ważne, z chwilą wydania zaświadczenia o przyjęciu samochodu do kasacji przestaje obowiązywać opłata OC pojazdu, dzięki czemu możemy wycofać nadpłatę.

autor: Łukasz Kuźmiuk zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: