SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Zmiany w ViaToll: nowe jednorazowe kary nakładane na właścicieli pojazdów

Zmiany w ViaToll: nowe jednorazowe kary nakładane na właścicieli pojazdów

05.01.2015, godz. 11:58
drogi, viaToll, emyto, opłata za drogi
foto: FOTO SE

Na początku 2015 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące sankcji związanych z elektronicznym poborem opłat za drogi w systemie ViaToll. Kary są jednorazowe, a przede wszystkim dotyczą właścicieli lub użytkowników pojazdów.

Do 2 stycznia 2015 roku za brak opłaty winę ponosił kierowca. Po zmianach przepisów odpowiedzialność spadnie na właściciela lub posiadacza pojazdu. Ten drugi przypadek dotyczy np. użytkowników samochodów leasingowanych. Brak całej opłaty za e-myto skutkuje nałożeniem opłaty specjalnej w kwocie 500 zł za zespół pojazdów (np. samochód osobowy z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony) i 1500 zł za pojazdy ciężarowe i autobusy.

Zobacz też: Podatek dochodowy od aut służbowych: zmiany w przepisach od stycznia 2015

Doprecyzowana również została kwestia kar za stosowanie e-myta niezgodnie z przeznaczeniem. Jeśli okaże się, że opłata za przejechany odcinek jest niepełnej wysokości, zostanie nałożona kara w kwocie 250 zł - za mniejsze pojazdy podlegające systemowi ViaToll i 750 zł za ciężarówki i autobusy.

Czytaj też: Akcyzę zapłacisz z domu: kolejne ułatwienia w rejestracji sprowadzonego auta

Największą zmianą jest jednak uregulowanie ilości kar, które można nałożyć w ciągu doby na posiadacza pojazdu. Do tej pory kary sięgały dziesiątek i setek tysięcy złotych, ponieważ wyliczane były na podstawie każdego przejechanego odcinka. Teraz na korzystającego z systemu ViaToll można nałożyć tylko jedną karę w ciągu doby – bez znaczenia na ilość przejechanych odcinków. Ta sama zmiana dotyczy również kierowcy, który popełni błąd przy wprowadzaniu danych o kategorii pojazdu.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Marek Adamowicz zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: