SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Znane są stawki ubezpieczeń OC dla samochodów z kierownicą po prawej stronie

Znane są stawki ubezpieczeń OC dla samochodów z kierownicą po prawej stronie

12.06.2015, godz. 10:26
Vauxhall Insignia Hatchback
Vauxhall Insignia Hatchback foto: Vauxhall

od 29 maja weszło w życie rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju zmieniające przepisy w sprawie dopuszczenia do ruchu pojazdów z kierownicą po prawej stronie. Jest to już kwestia jedynie dni, kiedy "angliki" będzie można rejestrować w wydziałach komunikacj. Towarzystwa Ubezpieczeniowe w związku ze zmianą przepisów, umożliwiają już wykupienie polisy OC na "angliki".

Aby zarejestrować "anglika" wystarczy przystosować reflektory do ruchu prawostronnego, przerobić lusterka wsteczne i zmienić prędkościomierz na wyskalowany w kilometrach. Po spełnieniu tych warunków samochód z kierownicą po prawej stronie przejdzie pomyślnie badanie techniczne, jeśli jego kondycja mechaniczna nie wzbudza wątpliwości.

Ostatnim warunkiem dopuszczenia do ruchu jest obowiązkowe ubezpieczenie OC. Z zestawienia przeprowadzonego przez multiagencję CUK Ubezpieczenia, wynika iż zdecydowana większość towarzystw w Polsce oferuje możliwość wykupienia polisy OC na "angliki".

Zobacz też: Radzimy jak zarejestrować "anglika" w Polsce

Przed 21 kwietnia br., zanim pojawiło się rozporządzenie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe na rynku nie chciały nawet słyszeć o ubezpieczaniu aut sprowadzanych z Wielkiej Brytanii i Irlandii – tłumaczy Grzegorz Wróblewski, ekspert CUK Ubezpieczenia. W tym momencie  każde towarzystwo wprowadziło indywidualną politykę cenową. W porównaniu do pojazdów z kierownicą po lewej stronie, stawki są wyższe nawet o 300 proc., ale są towarzystwa, które nie przewidują zwyżek.
.

Przykładowe ceny OC dla samochodu Vauxhall Insignia

Eksperci CUK zebrali szczegółowe informacje od towarzystw wprowadzających obecnie ubezpieczenia dla "anglików". Ubezpieczając pojazd Vauxhall Insignia Hatchback z 2008 roku, z silnikiem 1.8 litra, polscy kierowcy muszą liczyć się zarówno ze zwyżkami jak i kalkulacjami bazującymi na indywidualnej ocenie towarzystwa. Aby lepiej zobrazować różnice w cenach polis, multiagencja CUK porównała oferty kilku ubezpieczycieli prezentujących różne podejście do ubezpieczenia pojazdów z kierownicą po prawej stronie.

Uniqa ubezpiecza takie auto tylko gdy posiada ważne polskie badanie techniczne. Wiąże się to ze zwyżką składki sięgającą nawet do 300 proc. Przykładowo za ubezpieczenie Insginii kierowcy zapłacą w Gdańsku, aż 2369 zł.

Gothaer posiada w swojej ofercie całoroczne ubezpieczenie dla "anglika", a za polisę Insignii zapłacą w Warszawie, aż 2036 zł, czyli 200 proc. więcej.

Compensa zwraca uwagę na dane pojazdu. Ubezpieczenie zawierane jest na 12 miesięcy. Właściciel Vauxhall’a Insigni zapłaci tu składkę o 99 proc. wyższą (we Wrocławiu cena wyniesie 1685 zł).

Aviva i Allianz podobnie jak Warta, nie stosują zwyżek na OC dla pojazdów z kierownicą po prawej stronie – wszystkie samochody zarejestrowane w Polsce są traktowane przez te towarzystwa jednakowo. Przykładowo w Warszawie cena ubezpieczenia OC dla Insigni wyniesie 654 zł.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: CUK Ubezpieczenia zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: