SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady ZOBACZ ulubione auta Polaków w 2014 roku

ZOBACZ ulubione auta Polaków w 2014 roku

04.12.2014, godz. 09:04
Audi A4
foto:

Nadchodzi koniec roku. Warto podsumować nasze preferencje motoryzacyjne w 2014 roku. Sprawdź jaki samochód był najbardziej popularny w 2014.

Polscy klienci rynku motoryzacyjnego są bardzo wymagający. Cenią sobie jakość i niezawodność samochodów, nie chcąc rezygnować przy tym z korzystnej ceny. Nikt nie chce naturalnie znaleźć się w sytuacji, w której samochód kupiony za odkładane przez dłuży czas pieniądze okazuje się trefnym zakupem. Jakie modele cieszą się największym zainteresowaniem wśród Polaków? Czy znacząco różnimy się w preferencjach od reszty świata?Według Instytutu Badań Rynku Samochodowego SAMAR w trakcie pierwszych czterech miesięcy roku 2014, Wydziały Rejestracji Pojazdów w całej Polsce odnotowały 360 tys. nowo zarejestrowanych aut. Przedstawiona wartość to aż w 65 proc. samochody używane. W porównaniu z analogicznym okresem roku 2013 o 16,3 proc. więcej. W przypadku samochodów nowych, wzrost wynosi 20,14 proc. Jak twierdzą eksperci z Instytutu, powodem tak dużego wzrostu sprzedaży mogą być prowadzone przez dealerów samochodowych akcje wyprzedażowe modeli z 2013 roku. Znaczący wpływ mogą mieć również kupowane coraz chętniej samochody osobowe posiadające homologację ciężarową.

Zdecydowanym liderem wśród samochodów nowych okazała się Skoda. Zakupiono i zarejestrowano 8995 samochodów tej marki, co oznacza 31,12 proc. wzrost w porównaniu z pierwszym kwartałem roku ubiegłego. Skoda to czeska firma należąca od kwietnia 1991 roku do grupy Volkswagena. Jednymi z najbardziej popularnych modeli w Polsce są Octavia i Fabia.

Według raportu SAMAR, dotyczącego samochodów używanych, trzecie miejsce w rankingu najczęściej rejestrowanych samochodów zajmuje Opel Astra. Najczęściej rejestrowanym rocznikiem wspomnianego modelu jest 2007, czyli rocznik obejmujący modele trzeciej generacji. Być może wpływ na tak dużą popularność ma niskie spalanie pojazdu, które waha się od 4,8 litra w przypadku silnika diesel oraz do 9,3 litra w przypadku silnika benzynowego 2.0 Turbo.

Drugie miejsce w rankingu należy do Passata. Niemiecki bestseller segmentu D słynie z ergonomicznego i przestronnego wnętrza oraz dynamicznych i oszczędnych własności jezdnych. Najbardziej popularny rocznik, wśród nowo rejestrowanych to 2004. Dziesięć lat w przypadku Volkswagena Passata to zaledwie półmetek - samochody te słyną z małej awaryjności i długowieczności.

Na prowadzenie wysuwa się mniejszy brat Passata - Volkswagen Golf. Najczęściej rejestrowanym rocznikiem jest 2005.Golf oprócz solidnego wykonania kusi popularnością. Oznacza to, że w przypadku napraw nie trudno będzie nam zdobyć części do samochodu, zarówno oryginalne jak i zamienne.

Dla porównania poniżej przedstawiamy dane z raportu Autotrader. Czołowe miejsca dziesięciu najczęściej wybieranych samochochodów w Polsce niezmiennie zajmują niemieckie marki. Nic dziwnego - niemieckie samochody cechują się wyjątkową wytrzymałością, mieszczą się na podium wielu rankingów motoryzacyjnych.

Modelem, który plasuje się na dziesiątym miejscu w klasyfikacji Autotradera jest Audi A3. Ten samochód klasy kompaktowej był pierwotnie dostępny tylko w wersji 3-drzwiowej, z czasem pojawiła się również wersja 5-drzwiowa. Auto cieszy się uznaniem zarówno młodych, jak i dojrzałych kierowców.Na 9. miejscu w rankingu znajduje się Mazda 6, japońskie auto klasy średniej. Dostępne na rynku od 2002 roku. Dziesięć lat po debiucie pierwszej generacji modelu, rozpoczęto produkcję trzeciej generacji. Mazda 6 zdobyła w 2003 roku drugie miejsce w europejskim konkursie Samochód Roku.

8. miejsce zajmuje czeska Skoda Octavia. Pierwszy raz pojawiła się w sprzedaży w 1996 roku. Na początku ubiegłego roku wprowadzono na rynek trzecią generację Octavii, której sprzedaż do tej pory wynosi ponad 344 000 egzemplarzy. Samochody te popularne są zarówno w wersji sedan, jak i kombi.

7. miejsce zajmuje model amerykańskiego koncernu Forda - Focus. Według globalnego raportu Autotrader.pl Ford Focus jest najchętniej kupowanym samochodem na świecie. Pierwotny Focus, w roku 2012 zaprezenotwał się jako kabriolet. Od roku 1998 produkowany jest w nadwoziu kompaktowym. Rok po wypuszczeniu pierwszego modelu na taśmę, Focus zdobył tytuł europejskiego samochodu roku.Wracając do preferencji Polaków, na 6. miejscu zaraz za Focusem, znajduje się jego potężniejszy krewny - Ford Mondeo. Oba modele często wykorzystywane są w firmach jako samochody służbowe. Dlatego też, rozważając zakup jednego z tych nich, warto przyjrzeć się dokładnie jego historii przed podjęciem decyzji o kupnie.5. miejsce zajmuje odrobina niemieckiego prestiżu i luksusu - Audi A6. Model ten charakteryzuje się tym, że nie traci na wartości tak szybko jak Fordy. Nowsze modele tego samochodu, ze względu na swoją cenę, dostępne są raczej dla bardziej zamożnych klientów.


Na 4. pozycji znajuje się Audi A4, model analogiczny do VW Passata. Pierwszy raz został zaprezentowany w 1994 roku. Zastąpił on znany z niezawodności model 80. Kolejne wersje B6 oraz B7 opracowane zostały na płycie podłogowej Volkswagena Passata. Rewolucja nastąpiła podczas wypuszczenia na rynek generacji B8. Auto zaprojektowane zostało zupełnie od podstaw, z tego powodu nic oprócz nazwy nie łączy go z poprzednimi wersjami. Auto cechuje się bezawaryjnością, doskonałym zawieszeniem, które zapewnia kierowcy dużo komfortu i przyjemności z jazdy.Podium otwiera Opel Astra, samochód należący do koncernu General Motors. Astra zastąpiła nieskomplikowaną i przestarzałą konstrukcję samochodu Opel Kadett. Na chwilę obecną produkowane są generacje III i IV.Dwa pierwsze miejsca należą do modeli marki Volkswagen. Na drugim miejscu znajduje się Golf, samochód najczęściej wybierany w nadwoziu hatchback. Również ranking globalny, w którym Golf plasuje się na 7. miejscu, wskazuje na to, że samochód ten jest bardzo popularny wśród kierowców na całym świecie. Golf jest samochodem klasy kompaktowej. Produkowany od 1974 roku, samochód doczekał się do tej pory ośmiu generacji.Zwycięsko plasuje się Passat, samochód osobowy średniej klasy sygnowany niemiecką marką Volkswagen. Passat produkowany jest od 1973 roku. Przez ponad 40 lat produkcji, na świecie sprzedanych zostało ponad 20 mln egzemplarzy w różnych wariantach. Największym zainteresowaniem cieszy się wersja B2.Jak widać, najchętniej kupowanymi samochodami w Polsce są modele niemieckich koncernów. Popularność wspomnianych wyżej marek ułatwia ich późniejszą sprzedaż i wymianę na nowy model. Co jednak z autami mniej popularnych marek? Czy istnieją sposoby na sprzedaż samochodu skuteczniejsze niż auto giełda, ogłoszenia motoryzacyjne czy komis samochodowy? Zachęcamy Państwa do współpracy z firmą prowadzącą skup samochodów używanych - kupimytwojsamochod.pl Firma skupuje wszystkie dostępne na rynku modele. Udostępnione na wspomnianej stronie narzędzie do natychmiastowej wyceny pozwoli bezpłatnie i bez zobowiązań dowiedzieć się jaka jest cena rynkowa samochodu

Źródło: Mitsubishi
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: